«Βύθισε» τον Πανελευσινιακό (video)

Ο Απόλλων Πάτρας χρειάστηκε παράταση (κανονική διάρκεια 61-61) για να σημειώσει την τέταρτη εκτός έδρας νίκη του, να πλησιάσει τα πλέι οφ και να «βυθίσει» στον πυθμένα της βαθμολογίας της Basket League τον Πανελευσινιακό μετά το 66-73 για την 21η αγωνιστική.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι γηπεδούχοι του Γιώργου Σκαραφίγκα έπεσαν στο 6-15 απολογισμό και πλέον δυσκολεύει ακόμη περισσότερο η παραμονή τους στην κατηγορία, ενώ ο Απόλλωνας από το 9-12 έκανε ένα ακόμη μεγάλο βήμα για την οκτάδα και τη συμμετοχή του στα πλέι οφ της Basket League.

Η Ελευσίνα άρχισε εξαιρετικά στην πρώτη περίοδο, αναπτύσσοντας διαφορά δέκα πόντων (23-13), όμως στη δεύτερη περίοδο οι Αχαιοί κατάφεραν άμεσα να επαναφέρουν το ματς στα ίσια πηγαίνοντας στο ημίχρονο ισόπαλοι με 35-35 με σερί 0-7 στο τέλος του. Καλή διαφορά +9 (51-42) ανέπτυξε ο Πανελευσινιακός και στην τρίτη περίοδο, ενώ στην τέταρτη έφτασε και το +11 (57-46).

Ενώ το παιχνίδι κυλούσε υπέρ των γηπεδούχων, ο Απόλλωνας με νέο σερί (σε κρίσιμο σημείο αυτή τη φορά) μετέτρεψε το 61-51 στο 61-61 του 40ου λεπτού, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι Πατρινοί, με την ψυχολογία υπέρ τους, κατάφεραν να σκοράρουν δώδεκα πόντους και να φτάσουν στην τελική επικράτηση με 73-66.

Καλύτερος παίκτης των ηττημένων ήταν ο Φαγιέ με 19 πόντους, ενώ Κάιλς (7 πόντοι) και Ούζας, οι οποίοι ντεμπούταραν, δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν ιδιαίτερα. Για τους φιλοξενούμενους του Νίκου Βετούλα, Ντάνιελ με 20 πόντους και Ουίλσον με 17 ήταν οι πιο παραγωγικοί παίκτες και αρωγοί της τελικής νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 35-35, 51-46, 61-61 / 66-73 (παράταση)

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

Πανελευσινιακός (Γιώργος Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπαμακάριος 8, Κάιλς 7, Τζόουνς 14 (12 ριμπάουντ), Μαγκούνης, Φαγιέ 19 (9 ριμπάουντ), Φίσερ 2, Τέρνερ 12, Ούζας, Μάντζαρης, Αβραμίδης 2.
Απόλλων Πάτρας (Νίκος Βετούλας): Αργυρόπουλος 12 (7 ασίστ), Καπερώνης, Ντάνιελ 20 (10 ριμπάουντ), Ουίλσον 17 (13 ριμπάουντ), Λιανός 3, Πέτροβιτς 10, Πελεκούδας, Μιλουτίνοβιτς 3, Χοτ 2, Μπολντς 6.