Σοβαρός και για τετράδα ο ΠΑΟΚ (video)

Την πέμπτη του νίκη στα έξι πιο πρόσφατα παιχνίδια Basket League πέτυχε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στη Θεσσαλονίκη των Τρικάλων με 82-77 για την 20ή αγωνιστική, με την τετράδα, πλέον, να είναι εξαιρετικά κοντά για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου.

Με το αποτέλεσμα τα Τρίκαλα γνώρισαν τη δέκατη ήττα τους σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια και είναι η μόνη ομάδα της Α1, με Ίκαρο και Ηλυσιακό, που δεν έχουν επιτυχία ως φιλοξενούμενοι. Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη, που αντιμετώπισε ξανά την πρώην ομάδα του, έπεσαν στο 7-13 απολογισμό και δεν μπορούν να είναι ήσυχοι στη συνέχεια αναφορικά με την υπόθεση της παραμονής τους.

Ο ΠΑΟΚ πρέπει να θεωρείται ήδη μέρος της τετράδας της βαθμολογίας, στην κανονική περίοδο, φτάνοντας στο 13-7 με τα θετικά αποτελέσματα που συνεχίζει να φέρνει. Αυτή ήταν η όγδοη εντός έδρας επικράτηση των Θεσσαλονικέων σε σύνολο δέκα αγώνων στην Πυλαία. Από την πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξαν πώς έχουν την υπεροχή και ότι με σοβαρότητα θα έφταναν σε εύκολη νίκη όπως κι έγινε.

Το 23-12 του 10΄ προέκυψε από το σερί 12-0 του ΠΑΟΚ στο διάστημα αυτό, που μετέτρεψε το 9-9 σε 21-9. Τα Τρίκαλα ισορρόπησαν και μπόρεσαν να κρατήσουν τη διαφορά σ΄ αυτά τα επίπεδα και στο τέλος του ημιχρόνου (49-38). Στο δεύτερο η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου κατέβασε ταχύτητα κι εκεί οφείλεται η μείωση του σκορ, το οποίο έφτασε μέχρι και στο 78-75 λίγο πριν το τέλος. Ουσιαστικά, πάντως, τα Τρίκαλα δεν απείλησαν με διεκδίκηση της νίκης στην Πυλαία.

Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Μπόγρης για τους νικητές, με double-double (17 πόντοι, 14 ριμπάουντ), ενώ πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο πολύπειρος Χαραλαμπίδης με 19. Για τους φιλοξενούμενους οι Έβανς (16 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα) και Ματαλόν (134 πόντοι) ήταν οι διακριθέντες, οι οποίοι και συνέβαλαν τα μέγιστα στο να μειωθεί το σκορ στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 49-38, 66-57, 82-77.

Οι πόντοι των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Πέιν 9 (5 ριμπάουντ), Κούπερ 5 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Χαραλαμπίδης 19, Τσόχλας 3, Τσαϊρέλης 12 (4 ριμπάουντ), Δέδας 2, Μαργαρίτης 8, Καλές, Μπόγρης 17 (14 ριμπάουντ), Κασελάκης 7 (3 ριμπάουντ)
Τρίκαλα (Κώστας Φλεβαράκης): Έβανς 16 (4 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Περούνισιτς 11, Γιούινγκ 10 (5 ριμπάουντ), Γιαννακίδης 2, Πέτροβιτς 4, Πορίνι 6, Σαπ 5, Δεληγιάννης, Ματαλόν 13, , Φούντας, Πάνος 5, Νικολόπουλος 5