Νίκη – οξυγόνο για τον Ίκαρο (video)

Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία πήρε ο Ίκαρος, ο οποίος επικράτησε 83-81 της Νέας Κηφισιάς στη Χαλκίδα για την 20η αγωνιστική της Basket League. Φοβερή εμφάνιση από τον Γκαγκαλούδη με 28 πόντους και οκτώ ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό, με τις δύο ομάδες να πορεύονται μαζί και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους με ισχνό προβάδισμα (20-23). Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι νεοφώτιστοι ξέφυγαν ακόμη και με πέντε πόντους διαφορά (20-25), ωστόσο η αντίδραση του Ίκαρου, ήταν άμεση και με τρίποντο του Γκαγκαλούδη δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου προσπέρασαν στο σκορ (31-29). Η αντεπίθεση των γηπεδούχων ωστόσο δεν σταμάτησε εκεί και με διαδοχικού πόντους του Γουνταλ, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα επτά πόντων (40-33).

Στο δεύτερο μέρος η Κηφισιά μπήκε πιο συγκεντρωμένη, βελτίωσε την άμυνα της, περιόρισε τα λάθη και με επιμέρους 14-5 πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ (45-47).  Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να «παγώσουν» το ρυθμό, ωστόσο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν βρει ρυθμό και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με πλεονέκτημα εννιά πόντων (52-61).

Με τον Γκαγκαλούδη να παραμένει ζεστός, ο Ίκαρος μπήκε στην τελευταία περίοδο πιο αποφασισμένος και με ένα σερί 9-0 ισοφάρισε σε 61-61. Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (70-71), μέχρι τη στιγμή που οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και ξέφυγαν εκ νέου με οκτώ πόντους (81-73). Οι νεοφώτιστοι δεν πέταξαν λευκή πετσέτα και μείωσαν στο καλάθι (81-79) 20” πριν το φινάλε. Στη διαδικασία των βολών ο Ίκαρος είχε πιο καθαρό μυαλό και έφτασε τη νίκη με το τελικό 83-81.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-33, 52-61, 83-81

Ίκαρος Χαλκίδας (Θανάσης Γιαπλές): Στρναντ, Ρόμπερσον 9 (1), Γουνταλ 10 (1), Άσκα 16 (9 ριμπάουντ),
Μανωλόπουλος, Σάτον 9 (1), Γκαγκαλούδης 28 (8 ασίστ), Σπανός, Ρίτσαρντς 11 (7 ριμπάουντ)

Νέα Κηφισιά (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς, Λιακόπουλος 4 (5 ασίστ), Κρόκερ 26 (4), Ψαθάς 2, Γκάρετ 2, Γουντς 10 (8 ριμπάουντ), Τσαλδάρης 10 (3), Αντεγκμπόγιε 7 (1), Κακιούζης 6, Μπάρλος 14.