Αρμάνι Μιλάνο-Βενέτσια 96-65: Εμφατικά στον τελικό

Η Αρμάνι συνέτριψε τη Βενέτσια στον ημιτελικό του κυπέλλου Ιταλίας καθώς κυριάρχησε ολοκληρωτικά μετά το 15ο λεπτό.

Η Αρμάνι προκρίθηκε στον τελικό κυπέλλου πιο εύκολα κι από όσο περίμεναν οι ίδιοι οι Μιλανέζοι αφού διέλυσαν τη Βενέτσια με 96-65.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου ήταν πίσω στο σκορ. Και τίποτα δεν προμήνυε τέτοια εξέλιξη. Στο 17′ του αγώνα η Βενέτσια κέρδιζε με 6 πόντους (30-36) αλλά η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στην Αρμάνι. Με καταιγισμό τριπόντων και εξαιρετική άμυνα το Μιλάνο πήρε προβάδισμα πριν την ανάπαυλα (42-38) και δεν ξανακοίταξε πίσω του.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Ροντρίγκεθ (22 πόντους), Χάινς (14 πόντους, 10 ριμπάουντ), ΛεΝτέι (16 πόντους) και Ντατόμε (13 πόντους).

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 42-38, 72-49, 96-65