Α1 Γυναικών: Άνετες νίκες για Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ και ΠΑΣ Γιάννινα,

Νίκη-«χρυσάφι» για την Νίκη Λευκάδας.

Ο Παναθηναϊκός (6-0) χωρίς να συναντήσει… αντίσταση, επικράτησε εντός έδρας των Εσπερίδων (2-3) με 74-45 και συνέχισε την αήττητη πορεία του στην 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Η ομάδα της Ελένης Καπόγιαννη έπαιξε πολύ καλή άμυνα και πήρε από νωρίς διαφορά, η οποία συνεχώς μεγάλωνε μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Η επιθετική συγκομιδή μοιράστηκε σε πολλές παίκτριες, με τις Ριντ, Παυλοπούλου, Πότερ και Αλεξανδρή να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση έχοντας διψήφια νούμερα στο σκοράρισμα. Η Βιρχόγκε με 13 πόντους, 17 ριμπάουντ και 3 κοψίματα, πέτυχε double-double και ξεχώρισε από τις Εσπερίδες (2 νίκες-3 ήττες).

Ο ΠΑΟΚ(5-1) πήρε τη νίκη με σκορ 80-72 κόντρα στον Εύνικο(2-3), διατηρώντας τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Θεοδώρου(21π, 5ριμπ), Ουίλιαμς(13π,10ριμπ) και Ουίλσον(28π,4ασίστ) ηγήθηκαν για τον ΠΑΟΚ ενώ κορυφαία από τις φιλοξενούμενες ήταν η Τζόουνς με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η Νίκη Λευκάδας(2-4) πανηγύρισε σπουδαίο «διπλό» στην έδρα του Πρωτέα Βούλας(3-3) με 65-56, πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό επιθετικό κρεσέντο στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο’Κόνορ(17π,7ριμπ,3ασίστ) και Κάρεϊ(9π,12ριμπ,4ασίστ,6κλεψίματα) έπαιξαν κομβικό ρόλο στη νίκη της ομάδας τους, ενώ στον αντίποδα του αγώνα, η Γκίλντεϊ έκανε μεγάλη προσπάθεια με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα(2-4) ερχόμενος με φόρα από τη νίκη επί της Δάφνης, επικράτησε με απαράμιλλη άνεση εντός έδρας του Παναθλητικού(0-6) με 74-52.

Η ομάδα του Ιωάννη Μαργαρίτη παρουσίασε επιθετικό πλουραλισμό, έχοντας 5 διψήφιες παίκτριες(Μπριγκς,Σαρηγιαννίδου,Μαρίνη,Έφα,Εγόντο)