Προκριματικά Παγκ. Κυπέλλου: Τα φαβορί έδειξαν τα δόντια τους

Γαλλία, Λιθουανία, Ρωσία και Βοσνία έκαναν το 2/2 στους ομίλους τους. Πρώτη νίκη για τις Λετονία, Ουκρανία.

Αναλυτικά:

Τσεχία – Λιθουανία 66-74
Σπουδαία νίκη στην Οπάβα για τους Λιθουανούς οι οποίοι πήραν διαφορά 13 πόντων στο ημίχρονο χάρη στο κυριαρχικό δεύτερο δεκάλεπτο τους. Σε αυτό το διάστημα μετέτρεψαν το 23-19 σε 32-45 και παρότι οι γηπεδούχοι επέστρεψαν (50-54 στο 30΄, αργότερα 60-61), πήρα τη νίκη κρατώντας τους Τσέχους μόλις στους 5 πόντους στα τελευταία 4.5 λεπτά.

Για τους νικητές ο Κουζμίνσκας είχε 13 πόντους, ο Έκοντας 12 και ο Ζουκάουσκας 11. Για τους Τσέχους, που προδόθηκαν από την αστοχία τους από μακριά (5/20 τρίποντα), ο Κίζλινκ είχε 21 πόντους και ο Μπόχατσικ 13.

Λετονία – Σλοβακία 82-74
Ντέρμπι στη Ρίγα, με τον Ρίχαρντς Λόμας να… αρπάζει φωτιά με 28 πόντους (6/13 τρίποντα) και 5 ασίστ και να οδηγεί την ομάδα του στην πρώτη νίκη, με τους Ζόρικς (15π) και Πάσετσνικς (11π, 3ρ) να σιγοντάρουν. Για τους Σλοβάκους, που έπεσαν στο 0-2, δεν έφταναν οι 23 του Μπροτζιάνσκι.

Ουγγαρία – Γαλλία 54-78
Περίπατος για τους «τρικολόρ» στην “Kaposvar Arena”. Με αφετηρία το υπέρ τους 21-8 στο δεκάλεπτο η ομάδα του Βενσάν Κολέ δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα να ελέγξει το παιχνίδι και να πάρει μια εύκολη νίκη. Ο Λαμπερί ήταν εντυπωσιακός με 19 πόντους και 7/7 σουτ (2/2 τρίποντα), ενώ ο Κορντινιέ μοίρασε σωστά το παιχνίδι (7 ασίστ). Κάπως έτσι οι Γάλλοι ανέβηκαν στο 2-0, με την Ουγγαρία να υποχωρεί στο 1-1.

Βουλγαρία – Βοσνία 75-85
Η Βοσνία ακολούθησε τη Λιθουανία κάνοντας και αυτή το 2/2 με εκτός έδρας νίκη. Τους φιλοξενούμενους οδήγησε το δίδυμο Χαλίλοβιτς (21π, 6ρ, 4κλ, 26PIR) και Σουλεϊμάνοβιτς (14π, 8ρ), με τους Μούσα (17π) και Ρόμπερσον (11π) να συνδράμουν. Οι Βούλγαροι είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Κοστόφ 13, Μίντσεφ 12, Μαρίνοφ 11, Ιβανόφ 10), αλλά μόλις 41.5% εντός πεδιάς και 18 λάθη.

Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία 78-61
Σεφτέ στις νίκες έκαναν οι Ουκρανοί χάρη στην καταπληκτική τελευταία περίοδο, στην οποία επικράτησαν με επιμέρους 29-14. Ο Αρτέμ Πουστόβι πρώτευσε με 18 πόντους, οι Σιντόροφ και Λουκάσοφ συμπλήρωσαν από 13 πόντους και ο γνωστός μας Αλεξάντρ Λίποβι με 12.

Ρωσία – Ισλανδία 89-65
2/2 για τους Ρώσους, οι οποίοι μετά τους Ιταλούς συνέτριψαν και τους αδύναμους Ισλανδούς. Για την ομάδα του Λούκιτς σκόραραν και οι 12 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν, με τους Ζούμπκοφ (14) και Τορόποφ (12) να είναι οι πρώτοι σκόρερς. Με τον Μάρτιν Χέρμανσον να μην χρησιμοποιείται, οι 13 του Φρίντρικσον δεν ήταν φυσιολογικά αρκετοί.