Α1 Γυναικών: Προβάδισμα Ολυμπιακού με 2-1 νίκες στους τελικούς (vd)

Oι «ερυθρόλευκες» νίκησαν 72-70 τον Παναθηναϊκό στο βοηθητικό γήπεδο του ΣΕΦ και χρειάζονται μια ακόμα νίκη για να κατακτήσουν τον τίτλο του πρωταθλήματος -Ένσταση Ολυμπιακού για την Χατζηνικολάου και ένσταση του Παναθηναϊκού για την χρησιμοποίηση instant replay στην διαδικτυακή μετάδοση του αγώνα και την απόφαση ακύρωσης του καλαθιού της Ρίτσι.

Το εύστοχο λει απ της Εβίνας Σταμάτη στα 5” πριν από την λήξη, έκριναν την νίκη του Ολυμπιακού, κόντρα στον Παναθηναϊκό στον πρώτο τελικό των play off του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 72-72 με την Ρίντ, αλλά το καλάθι της ήταν εκπρόθεσμο, όπως έκριναν η διαιτητής Τσαρούχα βλέποντας την τελευταία επίθεση του ΠΑΟ, στο κανάλι youtube του Ολυμπιακού που μετέδιδε τον τελικό.

Ο Παναθηναϊκός κατέθεσε ένσταση στο φύλλο αγώνος, για τον τρόπο με τον οποίο οι τρεις διαιτητές του αγώνα (Τσαρούχα – Ανδρικόπουλος – Καλδίρης) αποφάσισαν για την εγκυρότητα της φάσης. Κι αυτό γιατί στο τριφύλλι θεωρούν πως δεν έπρεπε να κοιτάξουν το Instant Replay από τη διαδικτυακή μετάδοση του αγώνα, αφού κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από τον κανονισμό.

Στα 18” πριν από την λήξη, η Χατζηνικολάου είχε ισοφαρίσει σε 70-70 με 1/2 βολές, ενώ είχε προηγηθεί το 70-69 από δυο εύστοχες βολές της Σταμάτη στα 35”. Ο Παναθηναϊκός που έχανε στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου με 49-46, προηγήθηκε τρείς φορές στην τελευταία περίοδο (51-54, 57-62 και 65-69 στο 1′ 10” με 2/2 βολές της Μόργκαν).

Ο πρώτος τελικός γυναικών ήταν συναρπαστικός και κρίθηκε σε λεπτομέρειες, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 32-32, 49-46, 72-70.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σταμολάμπρου 16 (3), Σταμάτη 11 (1), Αλεξανδρή 7 (1), Φοντέιν 10, Νικολοπούλου 7 (1), Κόστοβιτς 19, Ντέιβις 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ριντ 14, Μόργκαν 25 (3), Μουλή, Λύμουρα 11 (2), Κωτούλα 7 (1), Δίελα, Λεουτσάνκα 4, Χατζηνικολάου 9 (1).