Μάλαγα – ΑΕΚ 88-66: Κατάρρευση στην τελευταία περίοδο (hls)

Η ΑΕΚ έμεινε στη διεκδίκηση της νίκης για τριάντα λεπτά, όμως δεν άντεξε ως το φινάλε και έχασε εύκολα.

Η αποστολή της ΑΕΚ στο “Χοσέ Μαρτίν Καρπένα” της Μάλαγα ήταν εξ ορισμού δύσκολη. Παρότι άστοχη από μακριά, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη άντεξε στο ενθουσιώδες μπάσιμο των γηπεδούχων στο παιχνίδι και παρότι έμεινε από νωρίς πίσω με -10 (27-17), είχε τον τρόπο να μην αφήσει το παιχνίδι να ξεφύγει από το 29-20 του 10΄. Παίζοντας αποτελεσματική άμυνα κατάφερε να κρατήσει τη Μάλαγα μόλις στους 2 πόντους για περισσότερα από 5 λεπτά και να ισοφαρίσει σε 31-31. Η διακοπή του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 44-39.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο μάλιστα η ΑΕΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 52-51, χάρη σε λέι-απ του Μίτσελ 3:29 για το τέλος του δεκαλέπτου. Μπριθουέλα και Ντζέντοβιτς έφεραν το ματς στο… φτου κι από την αρχή του 59-54 στο 30΄.

Τιποτα δεν προμήνυε ό,τι θα ακολουθούσε του 59-58 στο 32΄. Η ΑΕΚ έμεινε στους 2 μόλις πόντους στα επόμενα έξι λεπτά, η Μάλαγα πέτυχε 16 στο ίδιο διάστημα και το ματς πέταξε οριστικά.

Για την ΑΕΚ ο Μίτσελ είχε 18 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Μάιλς 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και ο Γουίλιαμς 10 πόντους. Συνολικά η Ένωση υστέρησε απελπιστικά στο μακρινό σουτ, αφού μέτρησε μόλις 5/21 τρίποντα.

Για τη Μάλαγα ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Κέντρικ Πέρι είχε 22 πόντους, 6 ασίστ και ο Ντέιβιντ Κράβις άλλους 22 πόντους μαζί με 5 ριμπάουντ.