Ο Κάρι “σκούπισε” τους Μπλέιζερς (photo)

Με τον Στεφ Κάρι να πραγματοποιεί εντυπωσιακή εμφάνιση, οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς νίκησαν 119-117 τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς στην παράταση και έκαναν το 4-0 στους τελικούς της Δύσης.

Με τον Στεφ Κάρι να πραγματοποιεί εντυπωσιακή εμφάνιση, οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς νίκησαν 119-117 τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς στην παράταση και έκαναν το 4-0 στους τελικούς της Δύσης. Για πέμπτη σερί χρονιά θα δώσουν το “παρών” στους μεγάλους τελικούς του ΝΒΑ οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς, οι οποίοι θέλουν να πανηγυρίσουν την κατάκτηση του τίτλου για τρίτη σερί σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο να στείλουν το ματς στην παράταση (111-111) και εκεί να πάρουν τη νίκη, ώστε και δύσκολα, καθώς ο Λίλαρντ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στα 1,3’’, το οποίο θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους. Ο Κάρι πήρε το ριμπάουντ και πανηγύρισε μαζί με τους συμπαίκτες του τον τίτλο στη Δύση και την πρόκριση στους μεγάλους τελικούς του ΝΒΑ.

Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε triple double με 37 πόντους, 13 ριμπάουντ και έντεκα ασίστ, σε 47,24 λεπτά. Επίσης, ο Κάρι είχε ένα κλέψιμο και 7/16 σουτ τριών πόντων. Εξαιρετικός και ο Ντρέιμοντ Γκριν για τους πρωταθλητές, ο οποίος επίσης σημείωσε triple double με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ και έντεκα ασίστ, σε 43,20 λεπτά. Ο Κέβον Λούνεϊ σημείωσε double double με δώδεκα πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ στους 17 πόντους σταμάτησε ο Κλέι Τόμπσον.

Από την άλλη πλευρά, ο Μάγερς Λέοναρντ πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση με 30 πόντους και δώδεκα ριμπάουντ, κάνοντας double double. Ο Ντάμιαν Λίλαρντ σημείωσε και αυτός double double με 28 πόντους και δώδεκα ασίστ. Στους 26 πόντους ο Σι Τζέι Μακ Κόλουμ.

Οι πόντοι:

Μπλέιζερς: Χάρκλες 5, Λέοναρντ 30, Μακ Κόλουμ 26, Λίλαρντ 28, Χουντ 7, Κόλινς 10, Κάρι 1, Καντέρ 6, Τέρνερ 4

Ουόριορς: Μακ Κίνι 12, Γκριν 18, Μπελ 7, Τόμπσον 17, Κάρι 37, Λούνεϊ 12, Λίβινγκστον 8, Κουκ 4, Μπόγκουτ 4