Με «ήρωα» τον Μάτσκεβιτς η ΑΕΚ έκανε το 1-0

Αν και μετέτρεψε έναν διαφαινόμενο θρίαμβο σε θρίλερ, η ΑΕΚ υπερασπίστηκε την έδρα της στον πρώτο τελικό της Α1 χάντμπολ των ανδρών και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Η Ενωση επικράτησε του Ολυμπιακού με 21-19 στην αίθουσα «Γ. Κασσιμάτης» του ΟΑΚΑ και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών, η οποία συνεχίζεται την Τετάρτη (18/5) στο κλειστό της Ηλιούπολης. Ο «Δικέφαλος» ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε 15-9, ενώ η διαφορά είχε φτάσει και στο +8 (13-5).

Οι «ερυθρόλευκοι» όμως έκαναν ολική επαναφορά στο β΄ μέρος, όπου με ένα σερί 6-0 ισοφάρισαν 17-17 και πέρασαν μπροστά 19-18 με τον Νιοκάς, περίπου δέκα λεπτά πριν τη λήξη.

Η ΑΕΚ απάντησε με τον Μαντάλινιτς και πήρε προβάδισμα 20-19 με γκολ του Ηλιόπουλου, 4,5 λεπτά πριν τη λήξη. Από κει κι έπειτα, ανέλαβε δράση ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Ιβάν Μάτσκεβιτς, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Δομπρή και στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού σταμάτησε σουτ του ίδιου παίκτη από τα 6μ., για να διαμορφώσει στην εκπνοή ο Κεδέρης το τελικό 21-19.