Έσωσε 6 ματς μπολ και μπήκε στην πρώτη 16άδα του γερμανικού Feeder ο Γκιώνης

Η δυναμική παρουσία της ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης στο Feeder της Γερμανίας συνεχίστηκε για δεύτερη μέρα. Ο Παναγιώτης Γκιώνης μπήκε στην πρώτη 16άδα του απλού ανδρών με 2 νίκες, μάλιστα για να επικρατήσει στον βραδινό αγώνα του έβγαλε κουράγια… εφήβου και χρειάστηκε να σώσει 6 ματς μπολ!

Σε συγκλονιστικό ματς με τον εξαιρετικό νεαρό Ασιάτη Φενγκ Γι Σιν ήταν πίσω 1-3 στα σετ και γύρισε την κατάσταση σε 4-3 υπέρ του. Την Πέμπτη 24/11 θα κυνηγήσει τα προημιτελικά με αντίπαλο τον Σλοβένο Ντένι Κοζούλ, αλλά το σίγουρο είναι ότι έχει επιστρέψει δυνατός στα διεθνή τραπέζια μετά το ικανό χρονικό διάστημα, που είχε χάσει λόγω του τραυματισμού στο πόδι. Θαυμάσιες οι εντυπώσεις, που άφησε στο Ντίσελντορφ και η Κατερίνα Τόλιου. Αφού ξεπέρασε τον σκόπελο των προκριματικών, κατάφερε σήμερα Τετάρτη 23/11 να προχωρήσει στον 2ο γύρο του απλού γυναικών (επικρατώντας μάλιστα, Ασιάτισσας αθλήτριας) ώσπου αποκλείστηκε φυσιολογικά από το 1ο φαβορί, τη Νίνα Μίτελχαμ. Πλασαρίστηκε στις θέσεις 17-32 και ο απολογισμός της είναι αναμφίβολα θετικός.

Ο Γκιώνης, που ήταν απευθείας στο κυρίως ταμπλό του απλού (ως νούμερο 98 του διεθνούς πίνακα αξιολόγησης), αντιμετώπισε το μεσημέρι τον Αυστριακό Αντρέας Λεβένκο. Στην πρεμιέρα του στο Ντίσελντορφ επιβλήθηκε στον γύρο των «64»  με 4-0 σετ σε ματς πάντως, αρκετά πιο δύσκολο απ’ όσο μπορεί να δείχνει το τελικό σκορ. Το 1ο σετ το πήρε με ανατροπή σώζοντας 5 σετ μπολ (14-12, 11-8, 11-5, 11-6).

Στους «32» συνάντησε τον Φενγκ Γι Σιν από την Ταϊπέι, ο οποίος είναι νούμερο 67 στην παγκόσμια κατάταξη ανδρών και 5 σε εκείνη των αθλητών έως 19 χρονών. Για μία ώρα οι δύο αθλητές διαφορετικών γενεών πρόσφεραν μία υπέροχη παράσταση (και κρίμα που δεν είχαν την ευκαιρία να τη δουν ιντερνετικά οι φίλοι του αθλήματος από το τραπέζι 5), με σπουδαία χτυπήματα και πολύ θεαματικά ράλι. Ο νεαρός Ασιάτης έχει μεγάλες ικανότητες απέναντι στην άμυνα απόδειξη ότι βρέθηκε μπροστά με 3-1 σετ. Ο αθλητής του Κώστα Βατσακλή από την άλλη όμως, έβγαλε τη νοοτροπία νικητή εκεί που φαινόταν ότι ερχόταν ο αποκλεισμός, είχε ψυχραιμία και καλές επιλογές στα δυσκολότερα σημεία και βέβαια μεγάλες φυσικές αντοχές. Στο 5ο σετ έσωσε 4 ματς μπολ στο 7-10 και το 10-11 και στο φινάλε ανέτρεψε τα πράγματα από 8-10. Πήρε 4 διαδοχικούς πόντους και τη μεγάλη νίκη, που θα τον βοηθήσει και βαθμολογικά (7-11, 15-13, 8-11, 6-11, 14-12, 11-8, 12-10).

Στις 14:20 την Πέμπτη αναμετριέται για τον 3ο γύρο με τον Ντένι Κοζούλ κι έχει την ευκαιρία να προχωρήσει κι άλλο στο ταμπλό. Ο Σλοβένος είχε αποκλείσει πολύ δύσκολα στον 1ο γύρο τον Άγγλο Σάμουελ Γουόκερ με 4-3, ενώ στον 2ο νίκησε εύκολα τον Αλμπέρτο Μίνο από το Εκουαδόρ με 4-0 σετ.

Η Τόλιου μπορεί να νιώθει απόλυτα ικανοποιημένη από τις εμφανίσεις και τα αποτελέσματά της στο γερμανικό World Table Tennis Feeder III. Με συνολικά 3 νίκες προκρίθηκε στο ταμπλό κι αργότερα έφτασε στις «32». Οι 2 από τις νίκες ήταν απέναντι σε αθλήτριες από την Ασία, ενώ στάθηκε καλά και στην τελευταία αναμέτρηση με το 1ο φαβορί του τουρνουά. Το πρωί της Τετάρτης η έμπειρη πρωταθλήτριά μας (νούμερο 208 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη) νίκησε στον 1ο γύρο του απλού τη Λαμ Γε Λοκ από το Χονγκ Κονγκ με 4-2 σετ (11-3, 13-11, 10-12, 11-6, 5-11, 11-8). Ήταν το ίδιο αποδοτική με το σύστημα «του καλύτερου των 7 σετ» και διάρκεια και καλή τακτική έφτασε στη νίκη επί ενός αντιπάλου που είναι πολλές θέσεις πιο ψηλά στο διεθνές ranking list (Νο 138).

Στον 2ο γύρο η 27χρονη διεθνής μας τέθηκε αντιμέτωπη με τη σπουδαία Νίνα Μίτελχαμ. Γνωστή και στους Έλληνες φιλάθλους η Γερμανίδα, καθώς είχε κατακτήσει το τρόπαιο τον Σεπτέμβριο του 2021, στο Europe Top 16 στη Θεσσαλονίκη, στον θεσμό παρεμπιπτόντως, όπου είχε τη χαρά να μετάσχει πρώτη φορά η Τόλιου. Το αγωνιστικό τεστ στη γερμανική πόλη ήταν χρήσιμο και ανεξάρτητα από την ήττα με 4-0 σετ, έφερε καλό βαθμό. Στο 2ο σετ η αθλήτριά μας ισοφάρισε από 8-10, αλλά κάμφθηκε στην παράταση (7-11, 10-12, 6-11, 6-11). Η Μίτελχαμ φιγουράρει σήμερα στο νούμερο 14 του κόσμου, είναι δε η 3η αθλήτρια της Ευρώπης.

ΔΕΥΤΕΡΗ ΗΤΤΑ ΤΗΣ ΕΝΕΜΠΟΝ ΣΤΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΛΧΑΟΥΕΝ

Το βράδυ της Τρίτης 22/11 στο μεταξύ, η Ενεμπόν του Γιάννη Σγουρόπουλου υπέστη δεύτερη ήττα από τη γερμανική Μιλχάουζεν κι έχασε ταυτόχρονα τις ελπίδες της για πρόκριση στην τελική 4άδα του Τσάμπιονς Λιγκ. Στον τρίτο της αγώνα στη φετινή διοργάνωση η γαλλική ομάδα κάμφθηκε στο αθλητικό της κέντρο με 3-1 από την πρωτοπόρο του γκρουπ Β ύστερα από σπουδαία αναμέτρηση. Το περασμένο Σάββατο προηγήθηκε ήττα με το ίδιο σκορ στη Γερμανία κι έτσι η Μιλχάουζεν είναι αυτή, που εξασφάλισε την προνομιούχο 1η θέση, ενώ η Ενεμπόν έχει τουλάχιστον το καλό ότι θα κρατήσει τη 2η θέση του γκρουπ και θα συνεχίσει στο Europe Cup. Αυτό θα επικυρωθεί στις 18 Δεκεμβρίου όταν κλείσει τα παιχνίδια της στο γκρουπ υποδεχόμενη την αυστριακή Βελς. Η Μιλχάουζεν έχει 6 πόντους και η Ενεμπόν 4.

Στο χτεσινοβραδινό ματς ο Σγουρόπουλος τοποθετήθηκε ξανά στη θέση 3 όταν το σκορ των ομάδων ήταν 1-1. Μάλιστα, τα προηγούμενα παιχνίδια είχαν κριθεί οριακά στα 5 σετ και τον «χρυσό» 6ο πόντο και το ίδιο έγινε και στον αγώνα του τετράκις πρωταθλητή Ευρώπης των νεαρών ηλικιών με τον δευτεραθλητή Ευρώπης του 2018 στο απλό ανδρών Οβίντιου Ιονέσκου (νούμερο 63 στον κόσμο). Ο Ελευσίνιος άσος (που στο παρελθόν έχει νικήσει τον Ρουμάνο στο Τσάμπιονς λιγκ) έκανε εξαιρετική προσπάθεια, αλλά κάμφθηκε με 3-2 σετ και σε εκείνο το σημείο κρίθηκε ουσιαστικά και η υπόθεση της πρωτιάς στον όμιλο.