Βαλκανικό πρωτάθλημα: Με πέντε πλασαρίσματα στις θέσεις 5-8 των ατομικών ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία

Με πέντε πλασαρίσματα στην πρώτη 8άδα των ατομικών αγωνισμάτων ολοκλήρωσε η ελληνική αποστολή, το βράδυ της Παρασκευής 26/08, την αγωνιστική παρουσία της στο Βαλκανικό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης ανδρών-γυναικών.

Το πρόγραμμα της 4ης ημέρας στο Σεράγεβο περιλάμβανε δράση σε όλα τα ατομικά, οι διεθνείς μας κατέβαλλαν μεγάλη προσπάθεια για να φτάσουν σε κάποιο ακόμα μετάλλιο έπειτα από το χάλκινο στο ομαδικό ανδρών, αλλά δεν τα κατάφεραν. Ο Γιώργος Σταματούρος είχε γενικά την καλύτερη πορεία και στο απλό προχώρησε μέχρι τις θέσεις 5-8. Μέχρι την 8άδα του διπλού ανδρών και διπλού γυναικών έφτασαν συνολικά τρία ελληνικά ζευγάρια. Στο διπλό ανδρών διεκδίκησαν την είσοδο στα μετάλλια οι Γιώργος Σταματούρος/Δημήτρης Κορδούτης και Νίκος Αντωνιάδης/Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης και στο διπλό γυναικών οι Δήμητρα Τσεκούρα/Ιωάννα Γερασιμάτου. Στο διπλό μικτό κάμφθηκαν στον καθοριστικό προημιτελικό ο Σταματούρος με τη Μαλαματένια Παπαδημητρίου. Στο απλό τερμάτισαν στις θέσεις 9-16 ο Αντωνιάδης, ο Χατζηλυγερούδης, η Παπαδημητρίου και η Τσεκούρα. Θυμίζουμε ότι υπεύθυνος προπονητής στη Βοσνία ήταν ο ομοσπονδιακός από την Πάτρα Σωτήρης Ζήκος και αρχηγός αποστολής το μέλος του διοικητικού συμβουλίου της ΕΦΟΕπΑ Ξένια Στάθη.

Στους «32» του απλού ανδρών ο Γιώργος Σταματούρος είχε bye και μετά νίκησε τον Έντιν Κόνζιτς από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 4-0 σετ. Στην 8άδα είχε πιο δύσκολο έργο εναντίον του Τούρκου Ιμπραχίμ Γκουντούζ και αποκλείστηκε με 4-1 σετ (σ.σ. καθώς τελείωσαν το βράδυ αυτοί οι αγώνες οι διοργανωτές δεν έβαλαν έγκαιρα στο σάιτ τα αναλυτικά σκορ).

O Νίκος Αντωνιάδης μπήκε άνευ αγώνα στους «16». Εκεί αποκλείστηκε από το 1ο φαβορί, τον Ρουμάνο Χόνορ Ζοκς με 4-2 σετ, αλλά πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση.

Ο Γεράσιμος Χατζηλυγερούδης είχε δυνατή αναμέτρηση με τον Βούλγαρο Γιοάν Βελίτσκοφ και επικράτησε με 4-2 σετ (11-7, 9-11, 13-11, 11-9, 7-11, 11-7). Ακολούθως γνώρισε την ήττα από τον Τούρκο Ζιβέρ Γκουντούζ με 4-3. Ισοφάρισε από 1-3 στα σετ κι έχασε στο φινάλε με 4 τυχερούς πόντους του αντιπάλου και ορισμένα δικά του λαθάκια.

Στο ταμπλό του απλού γυναικών η Μαλαματένια Παπαδημητρίου επικράτησε αρχικά της Βουλγάρας Ντάμλα Χαζάνοβα με 4-1 σετ (11-7, 10-12, 11-8, 11-9, 11-5). Στις «16» ηττήθηκε από την Τουρκάλα Σιμάι Κουλέκτσεκεν με 4-1 σετ.

Η Δήμητρα Τσεκούρα επιβλήθηκε της νεαρής Σιντέλια Μούτλου με 4-1 σετ (11-5, 11-6, 11-2, 6-11, 11-9) και στη συνέχεια κάμφθηκε από την Έτσε Χαράκ από την Τουρκία με 4-2 σετ.

Η Ιωάννα Γερασιμάτου αποκλείστηκε στις «32» από τη Βουλγάρα Τσβετελίνα Γκεοργκίεβα με 4-3 σετ ύστερα από συναρπαστικό ματς (7-11, 11-3, 9-11, 11-5, 12-10, 8-11, 8-11).

Το ίδιο αμφίρροπη κόντρα έδωσε και η Αλίκη Κιούφη στον 1ο γύρο με τη Σέρβα Άντζελα Μένγκερ ώσπου λύγισε με 4-3 σετ (4-11, 10-12, 4-11, 11-9, 11-7, 11-7, 8-11). Πρέπει να σημειωθεί πάντως ότι το πολύ βαρύ αγωνιστικό πρόγραμμα, όπως με τα 6 ματς ομαδικού μέσα σε δύο μέρες για την εθνική γυναικών και τη μία μέρα με συνεχή παιχνίδια σε όλα τα ατομικά αγωνίσματα, έφερε τραυματισμούς για αρκετά παιδιά.

Η Τσεκούρα έπαθε θλάση στον θωρακικό και δεν μπορούσε να σηκώσει το χέρι της, η Κιούφη είχε ενοχλήσεις στο χέρι από το πρωί, ο Αντωνιάδης στο γόνατο με αποτέλεσμα να μην μπορέσουν ν΄αγωνιστούν με τις καλύτερες προϋποθέσεις στα νοκ άουτ.

ΤΑ ΑΠΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΑ ΔΙΠΛΑ

Στα διπλά σχηματίστηκαν ταμπλό των «16». Στους άνδρες οι Σταματούρος και Κορδούτης νίκησαν στον 1ο γύρο τους Εντίν Κόνγιτς/Νίκολα Μιχαΐλοβιτς από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 3-1 σετ (11-6 11-5, 9-11, 11-6) και αποκλείστηκαν στα προημιτελικά από τους Ρουμάνους Κριστιάν Τσιρίτα/Χόνορ Ζοκς με 3-1 σετ (12-14, 11-5, 4-11, 7-11).

Ο Αντωνιάδης και ο Χατζηλυγερούδης απέκλεισαν αρχικά τους Τουγκάι Γιλμάζ/Μπλέντι Χατζάρι από την Τουρκία και το Κόσοβο αντίστοιχα με 3-0 σετ (11-7, 11-1, 11-1) κι έχασαν, επίσης για την είσοδο στα μετάλλια, από τους Σέρβους Αλέξα Γκάσεφ/Νεμάνια Τζίλας με 3-1 σετ (8-11, 8-11, 11-3, 8-11).

Στο διπλό γυναικών οι Γερασιμάτου/Τσεκούρα ξεπέρασαν στον 1ο γύρο τις Αμέλια Νικόλοφ-Ούτσε/Λάουρα Μιχαΐλοφ από τη Β. Μακεδονία με 3-0 σετ (11-4, 20-18, 11-8) και ηττήθηκαν στην 8άδα από τις Ρουμάνες Αντρέα Ντραγκομάν/Αλίνα Ζαχαρία με 3-0 σετ (6-11, 7-11, 5-11).

Η Κιούφη με την Παπαδημητρίου λύγισαν στα πέντε σετ από τις Βουλγάρες Σιντέλια Μούτλου/Τσβετέλινα Γκεοργκίεβα. Θυμίζουμε ότι το ελληνικό δίδυμο κατέκτησε φέτος τον πανελλήνιο τίτλο στο αγώνισμα, ενώ η Μούτλου αναδείχτηκε το καλοκαίρι «χρυσή» Βαλκανιονίκης στο διπλό κορασίδων με τη Λεμονιά Γκαϊντατζή (8-11, 11-9, 9-11, 11-7, 9-11).

Το διπλό μικτό άρχισε την Πέμπτη 25/08 από τον γύρο των «32». Ο Σταματούρος και η Παπαδημητρίου απέκλεισαν στον 1ο γύρο τους Λούκα Μπάκιτς/Σουζάνα Μιλόσεβιτς από το Μαυροβούνιο με 3-1 σετ (9-11, 11-7, 11-5, 11-5) και στη 16άδα τους Τουγκάι Γιλμάζ/Ετσέ Χάρακ με 3-0 σετ (14-12, 11-6, 11-9).

Την Παρασκευή 26/08 διεκδίκησαν το πλασάρισμα στα μετάλλια απέναντι στους Ρουμάνους Αντρέι Ιστράτε/Αντίνα Ντιακόνου και κάμφθηκαν πολύ δύσκολα με 3-2. Προηγήθηκαν με 1-0 και 2-1 σετ, αλλά στη συνέχεια οι αντίπαλοι πέρασαν το παιχνίδι τους (11-8, 4-11, 13-11, 4-11, 5-11).

Ο Κορδούτης με την Τσεκούρα ξεπέρασαν στους «32» τους Νικόλα Μιχαΐλοβιτς/Μαρίγια Γκνιάτιτς από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 3-1 σετ (11-7, 3-11, 11-9, 11-7) για ν’ αποκλειστούν αργότερα από τους Σέρβους Ιβόρ Κάτιτς/Τιάνα Γιόκιτς με 3-0 σετ (3-11, 9-11, 3-11).

Ίδια πορεία είχαν την Πέμπτη οι Αντωνιάδης/Κιούφη. Ξεπέρασαν αρχικά τους Ντάριο Πέγιτς/Ντάνα Μπιόγκραντλιτς από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 3-0 σετ (11-6, 11-9, 12-10) και ηττήθηκαν αργότερα από τους Ρουμάνους Κριστιάν Τσιρίτα/Ίρινα Τσιομπάνου με 3-0 σετ (7-11, 5-11, 6-11).

Στον 1ο γύρο αποκλείστηκαν ο Χατζηλυγερούδης με τη Γερασιμάτου. Ήταν ανταγωνιστικοί κόντρα σε άλλο δυνατό ζευγάρι από τη Ρουμανία, τους Ιούλιαν Τσιρίτα/Αλίνα Ζαχαρία ώσπου έχασαν με 3-0 σετ (5-11, 10-12, 9-11).