Ευρωπαϊκό νέων: Στην πρώτη 16άδα του διπλού κοριτσιών U19 η Παπαδημητρίου με τη Ρουμάνα Σινγκεoρζάν

Η πρόκριση της Μαλαματένιας Παπαδημητρίου στην πρώτη 16άδα του διπλού κοριτσιών Under 19 είναι η πολύ ευχάριστη είδηση για την ελληνική αποστολή από την 5η μέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νέων στο Βαραζντίν.

Η 17χρονη πρωταθλήτρια έχει ξένη και πολύ καλή συμπαίκτρια, τη Ρουμάνα Ιοάνα Σινγκεoρζάν, η οποία χτες αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στο ομαδικό. Οι δυο τους μπήκαν σήμερα στον γύρο των «16» με δύο νίκες και αύριο θα επιδιώξουν την είσοδο στα προημιτελικά και γιατί όχι στα μετάλλια. Από κει και πέρα καταγράφηκαν αποκλεισμοί στο αγώνισμα του απλού για τους πέντε διεθνείς μας, που είχαν προχωρήσει από τα γκρουπ. H Παπαδημητρίου σημείωσε μία νίκη στις νεάνιδες και ηττήθηκε στις «64», ενώ ο Αλέξανδρος Μαδέσης, ο Κίμων Μήτκας, ο Σωκράτης Γιαννούτσος και η Χρυσή Φωτιάδου αποκλείστηκαν στον 1ο γύρο (σ.σ. των «128»). Ήττες ήρθαν και στα υπόλοιπα σημερινά παιχνίδια μας στα ταμπλό των διπλών. Να σημειώσουμε ότι οι εθνικές μας ομάδες παίδων και κορασίδων, που θα μετάσχουν στο δεύτερο μέρος του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, πραγματοποιούν μαζί τις τελευταίες προπονήσεις στην Καβάλα και θα μεταβούν στην Κροατία την προσεχή Κυριακή.

Στο απλό νέων ο Μαδέσης είχε πολύ δύσκολο έργο στον 1ο γύρο με αντίπαλο τον Πολωνό Σιμόν Κολάσα, μέλος της εθνικής ομάδας, που κατέκτησε χτες τον ευρωπαϊκό τίτλο. Ήταν ανταγωνιστικός σε μεγάλο μέρος του αγώνα αλλά ηττήθηκε με 4-0 σετ (4-11, 7-11, 9-11, 10-12).

Επίσης στους «128» ο Κίμων Μήτκας τέθηκε αντιμέτωπος με τον Ελβετό Μάουρο Σάρερ. Μόνο σε ένα σετ είχε αρνητική απόδοση, γενικά πάλεψε τον αγώνα ώσπου κάμφθηκε με 4-1 σετ (8-11, 1-11, 8-11, 11-7, 6-11).

Στον ίδιο γύρο ο Σωκράτης Γιαννούτσος αναμετρήθηκε με τον Ουκρανό Ναζάρ Τρέτιακ. Δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό στα δύο πρώτα σετ, αυτό τον επηρέασε και παρά τη βελτίωση της απόδοσής του αποκλείστηκε με 4-0 σετ (3-11 4-11, 9-11, 8-11).

Στο απλό νεανίδων η Παπαδημητρίου κοντραρίστηκε στον γύρο των «128» με τη Γιάν Ριέρα από την Ισπανία. Ήταν έτοιμη στα πιο κρίσιμα σημεία, πήρε σετ στην παράταση και τελικά τη νίκη με 4-1 (14-12, 11-4, 8-11, 12-10, 11-5). Ο βαθμός δυσκολίας ανέβηκε αμέσως μετά και στον 2ο γύρο γνώρισε την ήττα από τη Γερμανίδα Ναόμι Πράνκοβιτς. Έκανε δυνατή αρχή, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και κάμφθηκε με 4-2 σετ (11-3, 8-11, 3-11, 7-11, 11-6, 8-11).

Η Φωτιάδου συνάντησε στον 1ο γύρο την Τζούλι Χουβάερτ από το Βέλγιο. Ο αγώνας ήταν απόλυτα ισορροπημένος στα δύο πρώτα σετ, ακολούθως η πρωταθλήτρια Ελλάδας του απλού νεανίδων δεν μπόρεσε να περάσει τα χτυπήματά της και αποκλείστηκε με 4-1 σετ (9-11, 11-9, 7-11, 6-11, 5-11).

ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΑΒΟΡΙ ΤΟΥ ΔΙΠΛΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ

Το διπλό νεανίδων άρχισε από ταμπλό των «128». Η Παπαδημητρίου και η Ιοάννα Σινγκεορζάν μπήκαν χωρίς αγώνα στον 2ο γύρο κι εκεί απέκλεισαν τις Ιταλίδες Νικόλ Άρλια/Μίριαμ Καρνοβάλε με 3-0 σετ (11-9, 11-5, 11-9). Επίσης αξιόλογη εμφάνιση και με καλό συνδυαστικό παιχνίδι τις οδήγησε σε νέα νίκη με 3-0, αυτή τη φορά εναντίον των Ίνες Μάτος/Πατρίτσια Σάντος από την Πορτογαλία (11-7, 11-6, 11-7). Στη 16άδα αντιμετωπίζουν αύριο στις 10:30 το πρωί (Ελλάδας) τις Γαλλίδες Ίζα Κοκ/Καμίλ Λουτζ, που είναι 2ο φαβορί του αγωνίσματος. Το ματς γίνεται στο τραπέζι 2 και θα έχει ζωντανή μετάδοση στο ίντερνετ.

Επίσης, οι Φωτιάδου/Δημητρίου έχασαν δύσκολα στον 2ο γύρο από τις Σλοβένες Νούσα Κάντις/Πολόνα Χόρβατ με 3-1 σετ (9-11, 9-11, 11-6, 9-11).

Στο διπλό μικτό νέων-νεανίδων η πορεία του Γιαννούτσου και της Παπαδημητρίου σταμάτησε στον γύρο των «64». Μετά τη χτεσινή νίκη αποκλείστηκαν σήμερα από το κροατικό δίδυμο των Ίβορ Μπαν/Χάνα Αμπράμοβιτς με 3-0 σετ (3-11, 10-12, 6-11).

Η ΠΟΛΩΝΙΑ ΚΑΙ Η ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΣΤΟ ΟΜΑΔΙΚΟ UNDER 19

Το βράδυ της Τετάρτης εξάλλου, αναδείχτηκαν οι πρωταθλητές Ευρώπης στο ομαδικό, το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρόγραμμα της 4ης ημέρας της διοργάνωσης. Συγκλονιστικός ήταν ο τελικός των νέων, όπου η Πολωνία έκαμψε τη Γαλλία με 3-2. Πήρε έτσι ξανά τον ευρωπαϊκό τίτλο μετά από 21 χρόνια, συμπτωματικά μάλιστα το 2000 και το 1999, που είχε πάρει δύο σερί χρυσά μετάλλια στο αγώνισμα, πάλι τη Γαλλία είχε νικήσει στον τελικό!

Την 3η θέση πήρε η Ρουμανία (αντίπαλος αρχικά θυμίζουμε, της εθνικής μας ομάδας, στα γκρουπ της 2ης κατηγορίας!), η οποία στον «μικρό» τελικό επικράτησε της Ισπανίας με 3-1.

Αναλυτικά η εξέλιξη του τελικού Πολωνία-Γαλλία 3-2:

Σάμουελ Κουλζίτσκι- Τιμπό Πορέ 3-1 (11-7, 13-11, 7-11, 11-9)

Μασιέ Κούμπικ-Άλεξις Λεμπρούν (7-11, 12-14, 8-11)

Μίλος Ρεντίμσκι-Άλεξις Κουρέισι 3-1 (11-6, 12-14, 12-10, 13-11)

Κουλζίτσκι-Λεμπρούν 2-3 (5-11, 10-12, 11-7, 11-7, 6-11)

Κούμπικ-Πορέ 3-2 (11-7, 9-11, 6-11, 11-6, 11-5)

Στις αθλήτριες έως 19 ετών κατέκτησε έναν ακόμη ευρωπαϊκό τίτλο η Ρουμανία με την τεράστια παράδοση στις γυναίκες. Στον τελικό επιβλήθηκε της Ρωσίας με 3-0 και ξαναπήρε τα σκήπτρα μετά από 5 χρόνια. Μέσα στη δεκαετία του 2010 μάλιστα, η βαλκανική χώρα είχε πανηγυρίσει 5 πρωτιές στο ομαδικό νεανίδων. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Γαλλία νικώντας για τις θέσεις 3-4 την Τουρκία με 3-0.