Ανατροπή και δίποντο για τη Νίκη, 3-2 τον Άρη (video)

Με επτά σερί πόντους (το 10-8 έγινε 10-15) και ανατροπή στο πέμπτο σετ η Νίκη Αιγινίου νίκησε στη Μίκρα 3-2 σετ (25-20, 20-25, 25-17, 20-25, 15-10) τον κουρασμένο από τον αγώνα Κυπέλλου με τον Εθνικό, Άρη και ανέτρεψε για άλλη μια φορά τα δεδομένα στη μέση και στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα της Volleyleague.

Ήταν η δεύτερη εκτός έδρας νίκη για τη Νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα επί του φορμαρισμένου Άρη που είχε για πρώτη φορά στη σύνθεση του στο πρωτάθλημα τους Γκόρτσανιουκ (βασικός από το 3ο σετ) και Ντάμποβιτς. Με την επιτυχία αυτή η Νίκη Αιγινίου κράτησε την 9η θέση με πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τον Παμβοχαϊκό και διατήρησε τη διαφορά του +2 από τον Παναθηναϊκό. Παράλληλα ελπίζει για την 8αδα καθώς πλησίασε την Λαμία στους 5 βαθμούς. Αντίθετα, ο Άρης έχει πλέον λιγοστές ελπίδες για να πιάσει τις ομάδες της πρώτης 4αδας.

Οι «κιτρινόμαυροι»  φανερά επηρεασμένοι από τον τρόπο που ήρθε ο αποκλεισμός στους στο θεσμό του Κυπέλλου από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης δεν κατάφεραν να δείξουν τον καλό τους εαυτό και έμειναν για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Το πέμπτο σετ ήταν όλα τα .λεφτά της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι μέχρι το 4-4. Η Νίκη πήρε ένα προβάδισμα δύο πόντων (5-7), το οποίο όμως γρήγορα ο Άρης κάλυψε και έφτασε πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ. Μπλοκ του Θάνου Ντίνα έστειλε στο +2 (10-8) τη διαφορά. Κι όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 πήραν το προβάδισμα (14-10) και κάπου εκεί τα πάντα είχαν κριθεί υπέρ τους.

«Κάναμε ένα ακόμα καλό βήμα για τη σωτηρία μας αλλά ακόμα έχουμε δρόμο. Το πιο σημαντικό είναι ότι μέσα σε μικρό διάστημα έχουμε αποκτήσει πολύ καλή χημεία μέσα στην ομάδα. Αυτή η ομαδική προσπάθεια μας δίνει και τη μεγάλη δύναμη. Ο αγώνας κρίθηκε στην ανωτερότητα μας στην επίθεση. Ο πασαδόρος μας είχε καθαρό μυαλό, κρατήσαμε την υποδοχή μας και οι κεντρικοί μας διάβασαν τους αντιπάλους. Αρνητικό σημείο η απώλεια του ελέγχου από τα μέσα του 4ου σετ. Αν ήμασταν πιο προσεκτικοί ίσως και να κερδίζαμε 3-1 σετ» είπε ο κόουτς της Νίκης Γιάννης Μέλκας ενώ ο συνεργάτης του Σπύρου Φίνου, Αντώνης Παπαδόπουλος αμέσως μετά το τέλος του παιχνιδιού δήλωσε:

«Με το ταξίδι που κάναμε στην Αλεξανδρούπολη, τα πέντε σετ που παίξαμε και τον τρόπο με τον οποίο χάσαμε φάνηκε ξεκάθαρα ότι η ομάδα ήταν ντεφορμέ σήμερα και φανερά επηρεασμένη ψυχολογικά». Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 14 (14/35 επ, 68% υπ – 53% άριστες), Ντίνας 13 (9/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου 1 (1/3 επ, 80% υπ – 30% άριστες), Χαριτωνίδης 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Γάτσης 1 (1/2 επ), Αρμενάκης 17 (15/33 επ, 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 88% υπ – 61% άριστες), Χατζηπαραδείσης 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Ντάμποβιτς 1 (1 άσσος)

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Αναστασιάδης 5 (1/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νταλιέγκε 10 (7/15 επ, 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 6 (6/17 επ, 78% υπ – 39% άριστες), Μακ Λαχλίν 10 (6/17 επ, 4 μπλοκ, 87% υπ – 60% άριστες), Χαραλαμπίδης 10 (8/10 επ, 2 μπλοκ), Παλέντζας 26 (22/39 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 81% υπ – 52% άριστες), Βασίλης Γεωργόπουλος, Παράσογλου, Αλέξανδρος Γεωργόπουλος.