Ήττα στο Νόβγκοροντ για τον Ολυμπιακό

Ένα μικρό-μεγάλο θαύμα κυνηγάει την ερχόμενη Τετάρτη ο Ολυμπιακός στο κλειστό του Ρέντη στον επαναληπτικό αγώνα της προημιτελικής φάσης του Cev Cup (Challenge Round) κόντρα στην Νίζνι Νόβγκοροντ.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν με 3-0 σετ (25-19, 25-22, 25-21) από την ομάδα του Κονσταντίνοφ και πλέον αν θέλουν να βρίσκονται στους «4» του θεσμού θα πρέπει να κερδίσουν με 3-0 ή 3-1 σετ στο Ρέντη την αλλά να κατακτήσουν και το «χρυσό» σετ.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν σε κακή μέρα επιθετικά τόσο τον Γιορτνάνοφ (6/24 επιθέσεις) όσο και τον Χριστοφιδέλη (3/12) και πήρε πόντους μόνο από τον Καλντέιρα (17π.). Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός ήταν πίσω με 18-16 αλλά στη συνέχεια οι Ρώσοι κυρίως με τον Παβλόφ και τον Νίκιτς πάτησαν… γκάζι και κέρδισαν με 25-19. Στο 2ο η ομάδα του Καζάζη πλησίασε πιο κοντά στην επικράτησε αφού είχε καθαρό μυαλό και πάθος στο παιχνίδι του και έφτασε έως το 23-21 αλλά έχασε στις λεπτομέρειες με 25-22.

Στο τελευταίο σετ πάλι οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν αρκετές φορές σε ρόλο οδηγού αλλά οι Ρώσοι εκμεταλλεύτηκαν κάποιες αδυναμίες μας και πήραν τη νίκη (25-21). «Πήγαμε καλά. Σε κανέναν δεν αρέσει η ήττα.
Είχαμε πολύ καλά στοιχεία στο παιχνίδι μας αλλά πρέπει να βελτιώσουμε την επίθεση μας στο δεύτερο ματς. Χάθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός θα είναι πολύ καλύτερος και με την βοήθεια του κόσμου μας θα μπορέσουμε να πάμε τον αγώνα στο χρυσό σετ και να προκριθούμε. Είναι δύσκολο. Η ομάδα πρέπει να πιάσει σταθερή απόδοση. Σ’ αυτό το ματς θέλουμε όσο τίποτε μαζί μας τον κόσμο. Είναι η μεγάλη μας δύναμη και μπορεί να μας βοηθήσει να πετύχουμε κάτι ιστορικό».

ΝΙΖΝΙ ΝΟΒΓΚΟΡΟΝΤ (Πλ. Κονσταντίνοφ): Έσκο 1π. (1 άσος), Παβλόφ 16 (1 άσος, 13/32 επ., 2 μπλοκ), Σάβιν 17 (1 άσος, 15/24 επ., 1 μπλοκ), Νίκιτς 12 (7/16 επ., 5 μπλοκ, 62% υπ. – 47% άρ.), Οσταπένκο 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Κουλεσόφ 11 (1 άσος, 5/8 επ., 5 μπλοκ), Γιανούτοφ (λ. 77% υπ. – 65% άρ.) / Τιούριν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Κουρνέτας 1π. (1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 6 (6/24 επ.), Χριστοφιδέλης 6 (3/12 επ., 3 μπλοκ, 72% υπ. – 39% άρ.), Καλντέιρα 17 (16/28 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 29% άρ.), Γιούρισιτς 5 (5/9 επ.), Σμαραγδής 6 (6/8 επ.), Στεφάνου (λ. 61% υπ. – 44% άρ.) / Μαρούλης, Σωτηρίου 2 (2/6 επ.).