ΑΕΚ της καρδιάς και της κούπας (video)

Η ΑΕΚ στον αφρό!!! Η ΑΕΚ την κούπα!!! Η ΑΕΚ της καρδιάς είναι Κυπελλούχος!!! Η Ένωση έγραψε ιστορία στο ελληνικό βόλεϊ. Νίκησε 3-2 σετ (25-27, 25-19, 22-25, 25-20, 15-12) σε συγκλονιστικό τελικό τον Φοίνικα Σύρου και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στην ιστορία της. Έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή και MVP τον πασαδόρο της Νίκο Κρέτση αλλά και τους Τόρρες και Πέτρογλου η ΑΕΚ μετά τον Εθνικό νίκησε και τον Φοίνικα και απέδειξε ότι στο διήμερο βολεϊκής δράσης στον Έβρο ήταν πραγματική βασίλισσα.

Αλεξανδρούπολη, αποστολή
Παντελής Λώλης

Η ΑΕΚ στον αφρό!!! Η ΑΕΚ την κούπα!!! Η ΑΕΚ της καρδιάς είναι Κυπελλούχος!!!

Όλοι ήταν υπέροχοι

Ο Ισπανός κυριάρχησε στο μπλοκ και ο Πέτρογλου έδωσε ρεσιτάλ σε επίθεση σε υποδοχή και επίθεση. Κανείς παίκτης της ΑΕΚ δεν υστέρησε. Αντίθετα, ο Φοίνικας δεν είχε το πάθος της ΑΕΚ, προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ αλλά φάνηκε πως δεν… πίστευε στην κατάκτηση του τίτλου. Στην αντεπίθεση της ΑΕΚ από το 4οσετ οι συριανοί δεν είχαν λύσεις και με την βοήθεια 400 οπαδών τους που έστησαν τρελό πανηγύρι στην εξέδρα κατέκτησαν τον τίτλο έχοντας μάλιστα νικήσει στον ημιτελικό και τον γηπεδούχο Εθνικό με 3-0 σετ. Αυτή η επιτυχία της ΑΕΚ σίγουρα θα «απογειώσει» το μέλλον της ΑΕΚ και θα δημιουργήσει προσδοκίες για διακρίσεις σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Ο Φοίνικας με τον Τακουρίδη και τον Λάππα σε μεγάλα κέφια μπήκε δυνατά και έκανε το πρώτο σερί 4-0 για το 6-3. Η διαφορά για τους συριανούς έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 14-8 (+6) καθώς τα φλοτ σέρβις χάλασαν την υποδοχή της ΑΕΚ. Παρόλα αυτά οι συριανοί δεν σιγούρεψαν το παιχνίδι τους, η ΑΕΚ ροκάνισε τη διαφορά στο -4 με τις επιθέσεις του Παγιάν κι όταν ο Φοίνικας έφτασε στο 20-16 η «Ένωση» άρχισε την αντεπίθεση με τα σερβίς του Παγιάν. Δύο λάθη από Λάππα, Ντιάτσκοφ, το μονό μπλοκ του Τόρρες στον Τακουρίδη και ο άσσος του Παγιάν έφερε τον αγώνα στα ίσια (20-20), ενώ στο 21-21 έγινε η φάση του σετ. Ο Τόρρες κάρφωσε από κανονική θέση στο τερέν του Φοίνικα αλλά o πρώτος ρέφερι Χρήστος Mπατιανίδης χρέωσε υπέρβαση στον Ισπανό και τον πόντο στον Φοίνικα για το 22-21. Ακόμα και τότε η ΑΕΚ δεν το έβαλε κάτω. Με επιθέσεις Πέτρογλου, Παγιάν και ένα μπλοκ του Μαντέκα έφτασε στο 24-22, αλλά Φοίνικας απάντησε με δικό του σερί 3-0 για το 25-24 ύστερα από δύο άουτ επιθέσεις του Παγιάν και με μπλοκ του Πελεκούδα πάνω στον Κολομβιανό της ΑΕΚ. Ο Μαντέκας ισοφάρισε 25-25 αλλά με νέο λάθος του Παγιάν (έκανε φιλέ) και με μπλοκ του Τακουρίδη στον Μαντέκα τελείωσε το σετ 27-25 για τον Φοίνικα.

Στο 2ο σετ η ΑΕΚ μπήκε με μεγαλύτερο πάθος σε αντίθεση με τον Φοίνικα που ήταν νωθρός και έκανε λάθη στην υποδοχή του. Στο 8-8 η η επίθεση του Παγιάν και ο άσσος του Πέτρογλου έδωσε «αέρα» στην ΑΕΚ που ξέφυγε με +2 (10-8 και 12-10). Ακολούθησε ρεσιτάλ του Τόρρες με επίθεση και μπλοκ στον Πελεκούδα, ενώ ο Κρέτσης πήρε άσσο που μάλιστα αμφισβητήθηκε από τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο αλλά το διαιτητικό βίντεο δικαίωσε επόπτες και διαιτητές και φτάσαμε στο 16-10. Ο Μαντέκας έκανε το 17-20 και η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος του σετ για το 25-19 και το 1-1.

Προβάδισμα για τον Φοίνικα

Αμφίρροπο ήταν και το 3ο σετ με τις δύο ομάδες να φτάνουν μαζί στο 11-11 αλλά δύο μπλοκ πάνω στον Παγιάν έφεραν πολύτιμο +2 (13-11) για τους συριανούς και ο πρώτος χρόνος του Τόρες άνοιξε το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στο 16-13. Οι συριανοί κράτησαν το προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι το 22-20 αλλά ένα λάθος πλασέ του Ντιάτσκοφ και μία άουτ επίθεση του Λάππα έφεραν τον αγώνα στα ίσια (22-22). Το σετ κρίθηκε με σερί 3-0 των «πειρατών» ύστερα από επίθεση του Τσας, μπλοκ του Τακουρίδη στον Πέτρογλου και άουτ επίθεση του Παγιάν για το 25-22 και το 2-1 σετ για τον Φοίνικα.

Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε η ΑΕΚ το 4ο σετ καθώς με τον Νίκο Κρέτση να κάνει φλοτ σέρβις προηγήθηκε 7-0. Ο Φοίνικας μείωσε στην ελάχιστη τιμή (10-9) αλλά ο Κατσανεβάκης κέρδισε δύο καθοριστικές μάχες πάνω στο φιλέ για το 12-9. Το μπλοκ του Κρέτση στον Γιάνουσεκ έκανε το 15-10 για την ΑΕΚ και η «Ένωση» πήρε πάλι πολύτιμο προβάδισμα που κράτησε μέχρι το τέλος του σετ με 25-20 κι έτσι έγινε το 2-2 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 5ο σετ με την ΑΕΚ να κάνει κατάθεση ψυχής ξεφεύγοντας στο σκορ με 6-4 ύστερα από δύο επιθέσεις του Παγιάν. Ο Φοίνικας έδειξε να χάνει τον έλεγχο και ο Πέτρογλου με τον Μαντέκα έδωσαν τα ρέστα τους κρατώντας με νύχια και με δόντια το πολύτιμο προβάδισμα μέχρι και το 12-10. Ο Τόρρες έκανε το 13-10 και το μπλοκ του Κατσανεβάκη στον Τσας έφερε την ΑΕΚ σε απόσταση βολής για το 14-10. Ο αγώνας τελείωσε με μπλοκ άουτ του εβρίτη Πέτρογλου που αναδείχτηκε και καλύτερος επιθετικός. Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 7 άσσους, 72 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (2 μπλοκ), Τσας 21 (19/37 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 16 (12/33 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 57% υπ – 32% άριστες), Τακουρίδης 10 (6/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ), Λάππας 15 (13/21 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ – 13% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 43% υπ – 17% άριστες), Γιάνουσεκ 5 (5/8 επ, 70% υπ – 50% άριστες), Σφενδυλάκης 1 (1 άσσος).

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Μαντέκας 15 (12/23 επ, 3 μπλοκ, 71% υπ – 47% άριστες), Τόρρε 15 (10/14 επ, 5 μπλοκ), Κατσανεβάκης 11 (8/11 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κρέτσης 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Παγιάν 24 (22/38 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 76% υπ – 60% άριστες), Νοβοσέλατς 1 (1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης, Χατζόπουλος.