Τρίποντο τετράδας για την ΑΕΚ, 3-1 τον ΠΑΟΚ (video)

Με τους Τόρες, Παγιάν να μην κόβονται στην επίθεση και τον Πέτρογλου να είναι αποτελεσματικός στο σερβίς η ΑΕΚ με υπηρεσιακό προπονητή τον Φλαούνα πανηγύρισε την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 3-1 σετ (25-19, 25-19, 17-25, 25-17) του ΠΑΟΚ που έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Λόουσον και Χριστοφορίδη.

Με τους Τόρες, Παγιάν να μην κόβονται στην επίθεση και τον Πέτρογλου να είναι αποτελεσματικός στο σερβίς η ΑΕΚ με υπηρεσιακό προπονητή τον Φλαούνα πανηγύρισε την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 3-1 σετ (25-19, 25-19, 17-25, 25-17) του ΠΑΟΚ που έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Λόουσον και Χριστοφορίδη. Τρίποντο κρατά «ζεστή» την Ένωση στην διεκδίκηση της τέταρτης θέσης που οδηγεί στα ημιτελικά. Παρά τη νίκη της η ΑΕΚ είχε προβλήματα στην υποδοχή τα οποία δε μπόρεσε να εκμεταλευτεί ο ΠΑΟΚ ο οποίος έδειξε φανερά επηρεασμένος από την απουσία του Λόουσον (λόγω τραυματισμού στους κοιλιακούς), υστέρησε στην υποδοχή και στα δύο πρώτα σετ αλλά και στο 4ο σετ από τον 10ο πόντο είχε πολλά «κενά» όπου δέχτηκε σερί πόντων. Μετά την ήττα από την ΑΕΚ οι ελπίδες του ΠΑΟΚ για είσοδο στην 4αδα περιορίστηκαν αλλά ανοικτή παραμένει η μάχη για την 5η θέση.

«Βασίλισσα» στα δύο πρώτα σετ
Η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο στα δύο πρώτα σετ. Στο ξεκίνημα μάλιστα με τα σερβίς του Πέτρογλου πίεσε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και η «Ένωση» ξέφυγε με 8-5. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον ίδιο τρόπο χάρις τα σερβίς του Παντακίδη, ισοφάρισε 10-10 και με τον Μίλκοφ βγήκε και μπροστά με 12-11. Ο Τόρρες με επίθεση πρώτου χρόνου αλλά και άσσο κατάφερε να βάλει και πάλι την ΑΕΚ στη θέση του οδηγού (13-12) και στη συνέχεια ήταν η σειρά των Μαντέκα, Παγιάν με δύο επιθέσεις να κάνουν το 17-15. Τα σερβίς του Κατσανεβάκη έφεραν σερί 3-0 και η διαφορά άνοιξε στο 20-15 και το σετ τελείωσε με 25-19 με τον Τζελάτι να χάνει το τελευταίο σερβίς. Ίδια εικόνα είχε και το 2ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ είχε μικρό προβάδισμα 8-6 χάρις και το μπλοκ του Στίγγα στον Παγιάν, αλλά η ΑΕΚ με αδιαπέραστο μπλοκ από Κατσανεβάκη έκανε σερί 3-0 για το 9-8. Η υποδοχή του ΠΑΟΚ δέχτηκε άσσο από τον Κρέτση για το 12-10 και όταν ο Τόρρες πήγε στο σερβίς δημιούργησε σερί 5-0 καθώς από το 13-12 έως το 18-12 οι φιλοξενούμενοι κάρφωσαν είτε άουτ, είτε έκαναν λάθη από άσχημες υποδοχές. Λάθος του Πέτρογλου και άσσος του Νικηφορίδη έδωσαν ανάσα στον ΠΑΟΚ για το 18-14 αλλά η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος και μάλιστα το σετ τελείωσε 25-19 με άουτ επίθεση Τζελάτι.

Δυνατός ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ
Ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά στο 3ο σετ με τον Μίλκοφ να «πυροβολεί» από το σερβίς και να κάνει σερί 7-0 καθώς η υποδοχή της ΑΕΚ ήταν τραγική και ο Νικηφορίδης πήρε διαδοαχικούς πόντους. Η διαφορά άνοιξε στο 10-1 με το μπλοκ του Στίγγα στον Τόρρες και μέχρι το τέλος του σετ ο ΠΑΟΚ σαφώς βελτιωμένος σε όλους τους τομείς είχε τον απόλυτο έλεγχο φτάνοντας στο 25-17 μειώνοντας 2-1 σετ. Tο σετ που έγινε τον αγώνα ήταν το 4ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 8-8 αλλά με άουτ επίθεση Τζελάτι και μπλοκ του Τόρρες επίσης στον Τζελάτι έγινε το 10-8. Το ξέσπασμα του Παγιάν έφερε σερί 4-0 για το 15-9, ενώ η χαριστική βολή στον ΠΑΟΚ δόθηκε, ενώ Πέτρογλου, Μαντέκας και Παγιάν άνοιξαν το σκορ στο 19-10. Ο ΠΑΟΚ έχοντας καταρρεύσει στην υποδοχή δε μπόρεσε να αντιδράσει άλλο και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-17 και την ΑΕΚ να κερδίζει τον αγώνα με 3-1 σετ. «Εκμεταλλευτήκαμε τις αδυναμίες του ΠΑΟΚ με τους δύο τραυματισμούς που είχε, παίξαμε σύμφωνα με αυτά που είπαμε στην προπόνηση για την τακτική πλην του 3ου σετ που το χάσαμε. Απο κει και πέρα δεν είχαμε άγχος, μπήκαμε ως φαβορί και πήραμε το αποτέλεσμα» είπε ο κόουτς της ΑΕΚ κ. Φλαούνας ενώ ο προπονητής του ΠΑΟΚ Θανάσης Στράντζαλης φανερά απογοητευμένος τόνισε: «Ξέραμε ότι θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι, αλλά δυστυχώς τον τελευταίο καιρό πολλά προβλήματα και αυτό φάνηκε στο παιχνίδι. Απέναντι μας είχαμε μια ΑΕΚ που ήθελε οπωσδήποτε να κερδίσει. Σε συνάρτηση της κούρασης από τον ευρωπαϊκό αγώνα στη Γερμανία αλλά κυρίως ο τραυματισμός των Λόουσον, Χριστοφορίδη μας επηρέασε. Το θέμα είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε σωστή προπόνηση και είναι πολύ δύσκολο για μας να βρούμε τον ρυθμό που πρέπει».Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 8 άσσους, 43 επ, 8 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 36 επ, 7 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Φλαούνας): Μαντέκας 11 (10/18 επ, 1 μπλοκ, 50% υ – 50% άριστες),Τόρρες  12 (6/11 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κατανεβάκης 4 (2/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρέτσης 1 (άσσος), Παγιάν 18 (16/31 επ, 2 άσσοι), Πέτρογλου 11 (8/16 επ, 3 άσσοι (46% υπ – 8% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ – 66% υπ – 39% άριστες), Τοκάνης, Νοβοσέλατς, Αλεξόυ 1 (μπλοκ), Ρουμελωτάκης 1 (1/2 επ).
ΠΑΟΚ (Στράντζαλης): Παντακίδης 5 (1/5 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Νικηφορίδης 15 (12/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ- 44% άριστες), Στίγγας 4 (0/5 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μίλκοφ 10 (7/17επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ – 31% άριστες), ΜακΚίμπιν 3 (3/4 επ), Τζελάτι 13 (13/31 επ) / Μπαμπαλιούτας (λ – 63% υπ – 38% άριστες), Στεφανίδης, Πιπέργιας