Άρης της ανατροπής, 3-1 τη Λαμία (video)

Η Πέμπτη συνεχόμενη νίκη του Άρη επί της Λαμίας με 3-1 σετ (26-24, 24-26, 25-20, 25-23) τον ανέβασε στους 20 βαθμούς και τον έβαλε ακόμη πιο δυνατά στο παιχνίδι της 4αδας.

Η Πέμπτη συνεχόμενη νίκη του Άρη επί της Λαμίας με 3-1 σετ (26-24, 24-26, 25-20, 25-23) τον ανέβασε στους 20 βαθμούς και τον έβαλε ακόμη πιο δυνατά στο παιχνίδι της 4αδας.  Αντίθετα, η Λαμία  αυτοκτόνησε. Στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 24-21 και το έχασε με 26-24 ενώ στο τέταρτο σετ προηγήθηκε με 16-9 και 21-18 και το έχασε με 25-23. Οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν και πάλι χωρίς τους νεοαποκτηθέντες Ντεσπέιν και Ντάμποβιτς αλλά την δουλειά την έκανε ο Κυριακίδης σε συνεργασία με τον Παπαδημητρίου και τον Γκαρά. Ο Άρης πήρε τη νίκη καταφέρνοντας μάλιστα μεγάλη ανατροπή στο 1ο σετ καθώς η Λαμία προηγήθηκε 16-11 και 20-15. Ακολούθησε σερί 3-0 για τον Άρη που μείωσε σε 20-18, αλλά η Λαμία άντεξε έχοντας προβάδισμα με 24-21. Κι ενώ όλα έδειχναν πως η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα θα κατακτούσε το σετ ο μαχητικός Άρης κατάφερε με φοβερές άμυνες να βγάλει κόντρα επιθέσεις, ενώ με δύο μπλοκ σε Ριζόπουλο και Όλιεμαν έγινε το 26-24.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου η Λαμία προηγήθηκε 11-7 μετά από σερί 4-0 στο 7-7, κράτησε τη διαφορά μέχρι το 19-16 αλλά και πάλι ο Άρης κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με προβάδισμα 22-21 και 24-23. Η Λαμία όμως κατάφερε να ισοφαρίσει και τελικά να πάρει το σετ με 26-24 κάνοντας σερί 3-0. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου διαιτητή Θέμελη το οποίο ολοκλήρωσε το σετ. Επεισοδιακά ξεκίνησε και το 3ο σετ με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα στους διαιτητές για επίθεση του Κυριακίδη στο 10-8 αλλά και πάλι ο Άρης κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ.

Ίδια εικόνα με το 1ο σετ είχε και το 4ο σετ. Η Λαμία προηγήθηκε 16-10 και 19-13 αλλά… κατάφερε να χάσει το σετ και να μην οδηγήσει καν τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Με όπλο την άμυνα και το μπλοκ ο Άρης μείωσε τη διαφορά, ισοφάρισε 21-21, η Λαμία προηγήθηκε τελευταία φορά 22-21 αλλά ο Άρης τελείωσε τον αγώνα με 25-23. «Όπως είχαμε πει έγινε ένα σκληρό παιχνίδι απέναντι σε μία ομάδα που παλεύει μέχρι και τον τελευταίο πόντο. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, στον κόσμο που ήταν καταπληκτικός και στους συνεργάτες μου Αντώνη Παπαδόπουλο και Νίκο Γκιόση» είπε ο κόουτς του Άρης Σπύρος Φίνος ενώ ο προπονητής της Λαμίας Κώστας Δεληκώστας τόνισε: «Ήταν κομβικό το παιχνίδι. Αν κερδίζαμε θα πηγαίναμε για ψηλά αλλά τώρα πρέπει να νικήσουμε την Παναχαϊκή. Χάσαμε μέσα από τα χέρια μας και αδικαιολόγητα το 1ο και το 4ο σετ. Πρέπει να κοιτάξουμε τα λάθη μας και δεν χρειάζονται δικαιολογίες». Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 54 επ, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 55 επ, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλου.

ΑΡΗΣ (Φίνος): Κυριακίδης 19 (16/25 επ, 3 μπλοκ, 91% υπ – 66% άριστες), Ντίνας 10 (5/9 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Παπαδημητρίου 9 (9/23 επ, 84% υπ – 52% άριστες), Χαριτωνίδης 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ), Γάτσης 6 (5/8 επ, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 19 (14/39 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ – 92 υπ – 69% άριστες), Χατζηπαραδείσης 1 (επίθεση)

ΛΑΜΙΑ (Δεληκώστας): Βανς 9 (9/20 επ, 70% υπ – 50% άριστες), Όλιεμαν 16 (16/38 επ), Δημητριάδης 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Καββαδάς 13 (7/14 επ, 6 μπλοκ), Παπαδόπουλος 13 (7/14 επ, 6 μπλοκ), Ριζόπουλος 11 (14/33 επ, 2 άσσοι, 63% υπ – 44% άριστες) / Εφραιμίδης (λ – 68% υπ – 46% άριστες), Παπακυριακού 1 (επίθεση), Καρβούνης, Μητρόπουλος.