Νεο τρίποντο ο Ηρακλής, 3-1 τη Λαμία (video)

Η ανάβαση του Ηρακλή στην Volleyleague συνεχίστηκε και στην 19η αγωνιστική.

Η ανάβαση του Ηρακλή στην Volleyleague συνεχίστηκε και στην 19η αγωνιστική. Ο “γηραιός” πέτυχε την 4η σερί νίκη και την 7η συνολικά στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 3-1 σετ  (25-22, 25-19, 17-25, 25-17)  της Λαμίας, νίκη που τον ανέβασε στους 21 βαθμούς, μόλις έναν λιγότερο από την Ορεστιιάδα που βρίσκεται στην 8η θέση και την Δευτέρα υποδέχεται τον ΠΑΟΚ. Η Λαμία έμεινε στους 9 βαθμούς και η διαφορά της με τον Ηρακλή είναι πλέον στους 10 βαθμούς.

Ο Ηρακλής είχε αποτελεσματικό μπλοκ που του απέφερε 14 ποντους, ενώ Παλέντζας, Στίγγας και Πίτζα έκαναν την καλύτερη τους εμφάνιση. Η Λαμία με τον Χένσι σε καλή μέρα κατάφερε να πάρει το 3ο σετ και να μειώσει σε 2-1 σετ αλλά δεν είχε περισσότερες λύσεις και στο 4ο σετ δε μπόρεσε να παρακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πόντο πόντοι  μέχρι το 11-11. Οι κυανόλευκοι πήραν κεφάλι (16-12 με Μαυροβουνιώτη) αλλά η Λαμία επέστρεψε εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των γηπεδούχων (16-15). Ο Παλέντζας έκανε το 19-16 και οι Παπαθωμόπουλος και Χακγουορθ μείωσαν σε κρίσιμο σημείο σε 20-19.  Με τρεις συνεχείς πόντους ο Ηρακλής έκανε το 23-19, η Λαμία με αδυναμία στην άμυνα δεν κατάφερε παρά να μειώσει σε 24-22 και ο Στίγγας έδωσε το πρώτο σετ στον Ηρακλή.

Ο Ηρακλής ήταν κυρίαρχος στο 2ο σετ παίρνοντας διαφορά ασφαλείας από το ξεκίνημα (8-4, 14-8) . Η Λαμία προσπάθησε να μειώσει, κάνοντας το 15-11 με τον Αραούγιο. Σταθερά μπροστά στο σκορ οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα έκαναν το 20-14 με τον Παλέντζα. Εκατέρωθεν χαμένα σερβίς έφεραν το σκορ στο 22-16 ,με τη Λαμία να μην μπορεί να αντιδράσει και τον Ηρακλή να κάνει το 2-0 στα σετ.
Το 3ο σετ ήταν υπόθεση της Λαμίας, που ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ (6-8 Henchy). Η Λαμία έφτασε να προηγείται και με 8 (13-21) με τον Ηρακλή να μένει από δυνάμεις (λάθη, κακή άμυνα). Ο Μαδούρας έκανε το 15-22, με μπλοκ ο Παλέντζας μείωσε σε 17-23  και εύκολα η Λαμία, με 17-25 μείωσε σε 2-1 σετ.
Ο Ηρακλής μπήκε δυναμικά στο 4ο σετ με προβάδισμα 6-2 χάρις στο μπλοκ του Μαυροβουνιώτης και 12-8 με τον Πίσα. Στο 13-10 ήταν το κομβικό σημείο του σετ καθώς ο Ηρακλής έτρεξε ένα σερί  4-0, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +7 υπέρ του και δυσκολεύοντας περισσότερο τη Λαμία, που μείωσε σε 18-12 με τον Καπίρη. Οι Μαυροβουνιώτης και Στίγγας έκαναν το 20-13  και από εκεί και πέρα ήταν εύκολη υπόθεση για τον Ηρακλή να τελειώσει το παιχνίδι, με το μπλοκ του Παλέντζα.

Ορφανος: “Δεν εχουμε σωθεί”

O προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Είχαμε πει πριν το παιχνίδι ότι για να έχουμε ελπίδες για αποφυγή των πλέι άουτ πρέπει να πάρουμε τη νίκη. Το καταφέραμε, να πάρουμε το τρίποντο. Αυτό όμως δε λέει κάτι, η ομάδα δεν έχει σωθεί ακόμα, έρχονται δύσκολα παιχνίδια. Εμείς συνεχίζουμε την προσπάθεια. Θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά για όλη αυτή την προσπάθεια σε δύσκολες καταστάσεις που έχουμε . Θέλω να τους ευχαριστήσω προσωπικά, γιατί δίνουν το 100% και στην προπόνηση. Είναι πολύ σημαντικό για μένα και θέλω να τους ευχαριστήσω». Ο προπονητής της Λαμίας Πέτιο Ντραγκίεφ δήλωσε:  «Παίξαμε ένα ματς που θα μπορούσαμε να παίξουμε γενικά καλύτερα και να πάρουμε όσο μπορούμε από το παιχνίδι αλλά στο τέλος του πρώτου σετ και μετά το τρίτο σετ που κερδίσαμε δεν είχαμε δυνάμεις να παλέψουμε και χάσαμε. Από ‘δω και πέρα παίζουμε όλα τα παιχνίδια για να έχουν τα παιδιά το κεφάλι ψηλά, να παίξουν καλό βόλεϊ και να μαζέψουνε εμπειρίες».

Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 2 άσσους, 59 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθεσεις:

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 14 (10/13 επ, 4 μπλοκ, 79% υπ – 50% άριστες), Παλέντζας 21 (16/36 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Στίγγας 10 (8/10 επ, 2 μπλοκ), Πέντσεφ 6 (3/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πίτζα 13 (12/16 επ, 1 άσσος, 64% υπ – 20% άριστες), Γάτσης 5 (3/12 επ, 2 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 76% υπ – 48% άριστες), Πιπέργιας, Τσολάκος.

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χέντσι 17 (17/30 επ, 54% υπ – 21% άριστες), Αγγελόπουλος 1 (1 μπλοκ), Αραούγιο 12 (9/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 70% υπ – 37% άριστες), Παπαθωμόπουλος 9 (8/13 επ, 1 μπλοκ), Χάκγουορθ 8 (7/18 επ, 1 μπλοκ), Μαδούρας 7 (7/9 επ) / Τσιράκης (λ, 44% υπ – 26% άριστες), Δημητριάδης, Καπίρης 12 (11/20 επ, 1 άσσος).