Φουλ επίθεση ο ΠΑΟ, 3-0 την Παναχαική (video)

Στην πρεμιέρα του Αργεντινού Γκονζάλες και μπροστά στους φανατικούς του φίλους στην Κυψέλη, ο Παναθηναικός έπαιξε φουλ επίθεση κόντρα στην Παναχαική την οποία νίκησε άνετα και επιβλητικά με 3-0 σετ (25-17, 25-16, 25-18).

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου, από την οποία έλειπε και πάλι ο Κουβανός Μελγκαρέχο (πρόβλημα στους κοιλιακούς), ήταν εκπληκτική επιθετικά (60% αποτελεσματικότητα), είχε συνοχή στο μπλοκ (11-2) και δυνατό σερβίς (7-3) που δημιούργησε ρήγματα στην ανεμική υποδοχή των Πατρινών. Κορυφαίος σκόρερ των πρασίνων ήταν ο Σέρβος Τσίροβιτς με 14 πόντους, ο Γκονζάλες πρόσθεσε 11 και ο Πανταλέων με αρκετή δουλειά στο φιλέ είχε 10 με 4 μπλοκ και 3 άσσους.

Ήταν το δεύτερο τρίποντο σε ισάριθμους αγώνες για το “τριφύλλι”, ενώ η Παναχαική έμεινε και πάλι χωρίς πόντο και σετ με τον Νίκο Ρουμελιώτη να προσπαθεί στην κακή μέρα της ομάδας του, έχοντας 13 πόντους.  Ένταση δημιουργήθηκε στο 17-14 του 3ου σετ όταν ο Νίκος Ρουμελιώτης είπε πως έχει δύσπνοια από καπνογόνο που είχαν ανάψει οι οπαδοί του Παναθηναϊκού ένα σετ νωρίτερα. Ο αγώνας διακόπηκε για μερικά λεπτά και ξεκίνησε πάλι με πόντο του αρχηγού της Παναχαϊκής που μείωσε το σκορ 17-15, αλλά στη συνέχεια ο Τσίροβιτς με δύο πόντους άνοιξε και πάλι τη διαφορά και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 34 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 28 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 4 (1/1 επ, 3 μπλοκ), Δημητριάδης 7 (4/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 40% υπ – 40% άριστες), Τσίροβιτς 14 (13/22 επ, 1 άσσος, 63% υπ – 38% άριστες), Γκονζάλες 11 (9/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (4/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πανταλέων 10 (3/4 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 50% υπ – 25% άριστες).