Τρίτο τρίποντο με Τακουρίδη ο ΠΑΟΚ (video)

Με αλάνθαστο και άκοπο Τακουρίδη (7/7 επιθέσεις) και με σούπερ υποδοχή (56%) ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ηρακλή Χαλκίδας με 3-0 σετ (25-22, 25-15, 28-26) και σημείωσε την τρίτη του νίκη σε αγώνα που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική.

Με αλάνθαστο και άκοπο Τακουρίδη (7/7 επιθέσεις) και με σούπερ υποδοχή  (56%) ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ηρακλή Χαλκίδας με 3-0 σετ (25-22, 25-15, 28-26) και σημείωσε την τρίτη του νίκη σε αγώνα που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική.

Ο “δικέφαλος” διατήρησε το αήττητο του και χωρίς βαθμολογικές απώλειες ισοβαθμεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τον Ολυμπιακό και τον Ηρακλή, τρεις ημέρες πριν από το σούπερ ντέρμπι με τους «ερυθρόλευκους» στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας γνώρισε την τρίτη του ήττα στο πρωτάθλημα και μπαίνει στην τελική ευθεία για την κρίσιμη αναμέτρηση με την Ορεστιάδα το Σάββατο στον Έβρο. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση έφτασε πολύ κοντά στην κατάκτηση του 3ου σετ όταν κατάφερε να το γυρίσει παρότι έχανε 18-11. Mε εντυπωσιακό σερί 10-1 ο Ηρακλής Χαλκίδας πέρασε μπροστά 21-19 και 23-21. Ο Σωτηρίου μείωσε 22-23, o Σαφράνοβιτς κάρφωσε άουτ, ο Τακουρίδης έκανε το 23-24 και ο Ισραηλινός αυτή την φορά πήρε το μπλοκ άουτ ισοφαρίζοντας 24-24. Ο ακραίος του Δικεφάλου έκανε το 26-25 αλλά οι ασπρόμαυροι δέχτηκαν ξανά την ισοφάριση. Ο Σμαραγδής πέτυχε το 27-26 και με άουτ επίθεση του Τάπια τελείωσε ο αγώνας. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 43 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 2 άσσους, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Σακόγλου 16 (15/26 επ, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 2 (2/4 επ, 60% υπ – 40% άριστες), Σμαραγδής 7 (4/8 επ, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (7/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 14 (13/28 επ, 1 άσσος, 72% υπ – 67% άριστες) / Γκαράς (λ, 92% υπ – 75% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 50% υπ – 13% άριστες), Τερζής, Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος 1 (1/8 επ, 78% υπ – 56% άριστες).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 12 (9/26 επ, 3 μπλοκ), Κανέλλος 4 (2/9 επ, 2 άσσοι), Φέρρελ 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Κλότσκο 4 (4/5 επ, 54% υπ – 46% άριστες), Κασαμπαλής 2 (2/3 επ), Γκόρτσανιουκ 13 (11/24 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ – 30% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 83% υπ – 72% άριστες), Μάρκου, Κολτσιάκης 1 (1/7 επ, 80% υπ – 50% άριστες), Αδαμόπουλος, Αντιφάκος, Γαλιώτος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ).