Έσπασε το ρόδι με Ζένια ο Ηρακλής Χαλκίδας (video)

Χαμόγελα στην Χαλκίδα για την παρθενική νίκη της ομάδας στην Volleyleague, πίκρα και απογοήτευση στην Ορεστιάδα για την 4η συνεχόμενη ήττα, πρώτη για τον νέο κόουτς Πλάμεν Κριστόφ.

Ηγέτης του Ηρακλή Χαλκίδας στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 σετ (25-21, 25-14, 25-21) ήταν ο Ζένια Γκόρτσανιουκ. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση πίεσε στο σερβίς, κράτησε σταθερή υποδοχή και έδειξε πιο έτοιμη απέναντι στους «πράσινους» που ακόμα «ψάχνονται» σε όλους τους τομείς και ειδικά στην επίθεση που δεν είχε λύσεις (είχε μόλις 39% αποτελεσματικότητα). Το ντεμπούτο του Πλάμεν Κριστόφ δεν συνοδεύτηκε με νίκη και πλέον τα πράγματα έγιναν δύσκολα για την ομάδα του. Η Ορεστιάδα προσπάθησε να πάρει το 3ο σετ όταν και προηγήθηκε στο σκορ μέχρι τον 10ο πόντο αλλά στη συνέχεια ο Ηρακλής Χαλκίδας με κορυφαίο τον Γκόρτσανιουκ που άγγιξε 68% αποτελεσματικότητα και τους Τάπια, Κανέλλο και Φερέλ να κυριαρχούν στο φιλέ πήρε τη νίκη.

Δεν μπορούμε να μείνουμε…

Ο προπονητής της Ορεστιάδας Πλάμεν Κριστόφ είπε: «Είχα πει πως η ομάδα δεν είναι έτοιμη και δεν παίζει καλά. Αν παίζουμε όπως σήμερα δε μπορούμε να μείνουμε στην κατηγορία. Πρέπει να πάρουμε γρήγορα αποφάσεις για να αλλάξουμε κάποιον παίκτη στις 15 Δεκεμβρίου. Στην υποδοχή βελτιωθήκαμε, αλλά χάσαμε πολλά σερβίς και κάναμε πολλά λάθη. Θέλουμε χρόνο για να γίνουμε ομάδα σε μπλοκ άμυνα και φυσικά και επίθεση».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε:«Με εξαίρεση τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ έχουμε δείξει καλή εικόνα. Επιτέλους πήραμε την πρώτη μας νίκη για να τονωθεί η ψυχολογία και η αυτοπεποίθηση των παιδιών ώστε να παίξουμε πιο ελεύθερα. Στα δύο πρώτα σετ είχαμε καλή υποδοχή, σερβίς και ανάπτυξη, ενώ η Ορεστιάδα δε μας πίεσε και έκανε λάθη. Στο 3ο σετ παίξαμε καλύτερα πάνω στο φιλέ και πήραμε δίκαια τη νίκη. Θέλαμε σε αυτή την πρώτη 4αδα να έχουμε 6 βαθμούς. Έχουμε 3 και ψάχνουμε μία νίκη για να είμαστε κοντά στην 8η θέση ώστε να αποφύγουμε τα πλέι άουτ ή να μπούμε στα πλέι άουτ με πλεονέκτημα».

Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Ρεινάλντο Ρότζερς 11 (8/19 επ, 3 άσσοι), Αναστασιάδης 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ), Μορέλος 6 (6/15 επ, 55% υπ 32% άριστες), Λουκούμι 9 (9/28 επ, 72% υπ 35% άριστες), Καράμπαλι 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Πεντίδης 4 (1/4 επ, 3 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 60% υπ – 53% άριστες), Ράπτης 1 (1/1 επ), Αντωνιάδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 13 (12/20 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 8 (4/19 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φερελ 8 (3/5 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κλότσκο 6 (6/12 επ, 58% υπ – 42% άριστες), Κασαμπαλής 1 (0/4 επ, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/19 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ – 29% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 82% υπ -18% άριστες), Μάρκου, Γαλλιώτος 1 (άσσος), Μπερμπέρογλου.