Στο ρελάντι με Μεργκαρέχο και Τσίροβιτς ο Παναθηναϊκός (video)

Από τα άκρα ήρθε η νίκη με 3-0 σετ (25-14, 25-21, 25-20) για τον Παναθηναϊκό επί του Ηρακλή Χαλκίδας. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με μόλις 15 λάθη και κορυφαίους του Τσίροβιτς και Μεργκαρέχο, δεν έδωσε δικαιώματα στην ομάδα της Χαλκίδας.

Μάλιστα και στα τρία σετ είχε συνέχεια μεγάλο προβάδισμα στο σκορ και δεν πιέστηκε από τη μαχητική ομάδα του Σπύρου Γκολίτση που είχε μέτρια υποδοχή και περιορισμένες λύσεις στην επίθεση. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 4 άσσους, 33 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (μπλοκ), Μελγκαρέχο 11 (9/12 επ, 2 άσσοι, 65% υπ – 35% άριστες), Χαραλαμπίδης 4 (4 μπλοκ), Τσίροβιτς 13 (11/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ – 41% άριστες), Γκονζάλες 9 (8/19 επ, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (8/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 71% υπ – 57% άριστες), Ρεζκ, Δημητριάδης, Μπέλος

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 13 (11/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανέλλος 2 (2/8 επ), Κλότσκο 2 (2/6 επ, 56% υπ – 44% άριστες), Κασαμπαλής 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 10 (8/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ – 44% άριστες), Αδαμόπουλος 1 (1/5 επ) / Παπαδημητρίου (λ, 78% υπ – 44% άριστες), Μάρκου, Κολτσιάκης Χρ. 9 (7/12 επ, 2 άσσοι, 38% υπ – 15% άριστες), Αντιφάκος 1 (μπλοκ), Γαλιώτος, Κολτσιάκης Γ.