Τράβηξε 47 ο Γιορντάνοφ, 3-1 η Κηφισιά (video)

Και στον ...ύπνο του θα συνεχίσει να παίρνει πόντους απόψε ο Γιορντάνοφ. Ο Βούλγαρος διαγώνιος είχε 47 πόντους στο ματς με τον Ηρακλή στην Χαλκίδα και οδήγησε την Κηφισιά εξ του ασφαλούς στο πρώτο εκτός έδρας τρίποντο με νίκη 3-1 σετ (21-25, 25-21, 38-36, 25-20).

Και στον …ύπνο του θα συνεχίσει να παίρνει πόντους απόψε ο Γιορντάνοφ. Ο Βούλγαρος  διαγώνιος είχε 47 πόντους στο ματς με τον Ηρακλή στην Χαλκίδα και οδήγησε την Κηφισιά εξ του ασφαλούς στο πρώτο εκτός έδρας τρίποντο με νίκη 3-1 σετ (21-25, 25-21, 38-36, 25-20).

Οι 47 πόντοι του Μπόμπι ειναι το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ παραγωγής πόντων στην ιστορια της Volleyleague μετά τους 55 που είχε πάρει ο Αγκάμεζ στην Πάτρα με το Παγκράτι. Η Κηφισιά έφτασε τους 12 βαθμούς και ξεπέρασε τον Φοίνικα Σύρου για να ισοβαθμήσει με τον Παμβοχαϊκό στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας που παρέμεινε στους 3 βαθμούς και την 10η θέση της βαθμολογίας έχασε την ευκαιρία να πάρει κάτι από τον αγώνα, αν και είχε σε καλή βραδιά τον Ομαρ Ταπια με 33 πόντους και τον Ζένια Γκόρτσανιουκ που τελείωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους.

Συγκλονιστικό ήταν το 3ο σετ, όπου η Κηφισιά είχε 10 ευκαιρίες να τελειώσει το σετ και εκμεταλλεύτηκε την τελευταία, ενώ ο Ηρακλής Χαλκίδας έχασε 4 σετ μπολ.

Διαιτητές: ΒουδούρηςΟι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 1 άσσο, 65 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 69 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 33 (31/53 επ, 2 μπλοκ), Κανέλλος 10 (9/14 επ, 1 μπλοκ), Κλότσκο 6 (4/17 επ, 2 μπλοκ, 53% υπ – 27% άριστες), Κασαμπαλής 6 (4/4 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/27 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ – 38% άριστες), Αδαμόπουλος 6 (4/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ – 44% άριστες), Μάρκου, Σπυριούνης, Κολτσιάκης, Αντιφάκος