Τρίποντο μπλόκ(ο) του Φοίνικα στην Χαλκίδα (video)

Έβρεξε μπλοκ στην Χαλκίδα. Ο Φοίνικας έδωσε 20 stop στον γηπεδούχο Ηρακλή και με αποφασιστικό Μρντακ πέρασε με 3-1 σετ (27-29, 25-19, 25-21, 25-20) από τα στενά του Ευρίπου επιστρέφοντας στις νίκες.

Έβρεξε μπλοκ στην Χαλκίδα. Ο Φοίνικας έδωσε 20 stop στον γηπεδούχο Ηρακλή και με αποφασιστικό Μρντακ πέρασε με 3-1 σετ  (27-29, 25-19, 25-21, 25-20) από τα στενά του Ευρίπου επιστρέφοντας στις νίκες.

Η ομάδα του Ντούσκο Νίκολιτς “αυτοκτόνησε” στο πρώτο σετ όταν το έχασε με 29-27 πάρα το γεγονός ότι προηγήθηκε με 24-21. Με τον Χήρα όμως να ελέγχει την εναέρια κυκλοφορία  (6 μπλοκ) και τον Μρντακ να …πυροβολεί οι Συριανοί έκαναν πάρτι μέσα στην Χαλκίδα με τον Ηρακλή να έχει τεράστια προβλήματα κυρίως στην περιφέρεια του. Ήταν η πέμπτη συνολικά νίκη στο πρωτάθλημα για τον Φοίνικα, η δεύτερη εκτός έδρας και το πρώτο τρίποντο μακριά από τη Σύρο. Ο Ηρακλής Χαλκίδας κατάφερε να γυρίσει το 1ο σετ στο οποίο ήταν συνέχεια πίσω στο σκορ αλλά δεν συνέβη το ίδιο και στα υπόλοιπα σετ όπου οι συριανοί δεν απώλεσαν το προβάδισμα που είχαν στο σκορ. Έτσι η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση μπαίνει στη τελική ευθεία για τον αγώνα παραμονής με την Κύζικο Νέας Περάμου στους Αγίους Θεοδώρους.

Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 9 άσσους, 50 επιθέσεις, 20 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 19 (18/46 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 10 (7/12 επ, 3 μπλοκ), Κλότσκο 4 (3/19 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ – 42% άριστες), Κασαμπαλής 10 (3/7 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 8 (7/26 επ, 1 άσσος, 39% υπ – 20% άριστες), Αδαμόπουλος 9 (6/9 επ, 3 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 67% υπ – 33% άριστες), Μάρκου, Σπυριούνης (67% υπ – 33% άριστες), Κολτσιάκης 8 (7/16 επ, 1 άσσος, 46% υπ – 31% άριστες), Αντιφάκος, Γαλιώτος 1 (άσσος).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 13 (6/8 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Μρντακ 29 (19/43 επ, 5 άσσοι, 5 μπλοκ), Πάρις 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 16 (13/36 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ – 37% άριστες), Εφραιμίδης 13 (10/21 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ – 17% άριστες), Τουρανιάνιν 5 (1/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ,  55% υπ – 27% άριστες), Παπαδόπουλος.