Με Σακόγλου πέρασε από την Πάτρα ο ΠΑΟΚ (video)

Με αποτελεσματικό Σακόγλου και χωρίς Ντάντε και Σαφράνοβιτς ο ΠΑΟΚ πέρασε θριαμβευτικά από την Πάτρα επικρατώντας της Παναχαϊκής στο «παγωμένο» Κουκούλι με 3-0 σετ (25-19, 25-19, 29-27).

Ο ΠΑΟΚ με την 7η νίκη του έπιασε τους 20 βαθμούς και πέρασε τον Ηρακλή στην 4η θέση, ενώ η Παναχαϊκή έμεινε στην 9η θέση με 9 βαθμούς. Ο ΠΑΟΚ έχει και έναν αγώνα λιγότερο. Μεγάλη ατυχία και για την ομάδα της Πάτρας που αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό της Νίκο Ρουμελιώτη ο οποίος είχε συμπτώματα γαστρεντερίτιδας. Διαγώνιος για πρώτη φορά αγωνίστηκε ο Σορμάζ και ακραίος ο Κωστόπουλος ο οποίος τηρουμένων των αναλογιών ανταποκρίθηκε θετικά. Μάλιστα η Παναχαϊκή προηγήθηκε στη αρχή του 2ου και του 3ου σετ, ενώ στο 3ο σετ είχε και δύο σετ μπολ στο 24-23 και στο 25-24, όμως, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη με αποτελεσματικούς τους Σακόγλου, Σωτηρίου.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε σερβίς και μπλοκ, ωστόσο, στο 3ο σετ έκανε λάθη που εκμεταλεύτηκε η Παναχαϊκή και έφτασε κοντά στην κατάκτηση του σετ. Στο 23-23 ο Μαυραγάνης έδωσε προβάδισμα για την Παναχαϊκή, αλλά ο Μπαράχας έχασε το σερβίς. Ο Μαυραγάνης με μπλοκ στον Σωτηρίου έκανε το 25-24 αλλά ο Σακόγλου ισοφάρισε και στην επόμενη φάση σταμάτησε με μπλοκ τον Κωστόπουλο για το 26-25 για τον ΠΑΟΚ. Ο Κωστόπουλος ισοφάρισε και ο Σακόγλου έκανε το 27-26 και στη συνέχεια έχασε το σερβίς (27-27). Το χαμένο σερβίς του Κωστόπουλου και η επίθεση του Σωτηρίου διαμόρφωσαν το τελικό 29-27 για το 3-0 σετ.

Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 0 άσσους,  38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 42 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Σορμάζ 12 (11/26 επ, 1 μπλοκ), Μπαράχας 8 (8/13 επ, 56% υπ -38% άριστες), Λιβαθηνός 1 (μπλοκ), Κωστόπουλος 11 (11/24 επ, 41% υπ 21% άριστες), Βλαχοστάθης 6 (3/7 επ 3 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ (λ, 29% υπ – 24% άριστες), Γεωργάτος, Μαυραγάνης 6 (4/4 επ, 2 μπλοκ).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 0 (0/1 επ), Παντακίδης 6 (3/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σακόγλου 22 (20/32 επ, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 13 (7/13 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ, 53% υπ -32% άριστες), Τακουρίδης 7 (5/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 12 (7/20 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης  (λ, 57% υπ – 50% άριστες), Γκαράς (λ), Τερζής.