Επιστροφή στις νίκες ο Εθνικός, 3-0 τη ΜΕΝΤ (video)

Λίγες μέρες πριν από το ευρωπαϊκό ραντεβού με την Μπενφίκα ο Εθνικός «ζεστάθηκε» και πάλι επικρατώντας της ΜΕΝΤ με 3-0 (25-20, 25-21, 25-20), νίκη που σε συνδυασμό με την ήττα του Φοίνικα στη Λαμία τον έβαλε στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Μουστακίδη στην επιστροφή της στις νίκες είχε αποτελεσματικό σερβίς (8-2 οι άσσοι) αλλά και πολύ καλή τακτική στο μπλοκ.

Η εικόνα του αγώνα

Νευρικό ήταν το πρώτο σετ, με τον Εθνικό ωστόσο να δείχνει μεγαλύτερη ψυχραιμία και να αποφεύγει τα λάθη.
Σχεδόν υποδειγματική η επίθεση των γηπεδούχων, που με σερί 4-0 ξέφυγαν 16-12 και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι τα μέτρα τους. Με τη ψυχολογία να είναι με το μέρος του ο Εθνικός έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο 2ο σετ. Με το 5-0 να δίνει άλλον αέρα στους παίκτες του Σάκη Μουστακίδη ο Εθνικός πορεύτηκε με άνεση και διαφορά ασφαλείας σε όλο το σετ καθώς το σερβίς του δημιουργούσε ρήγματα στην υποδοχή της ΜΕΝΤ. Με σερί 3-0 η διαφορά ανέβηκε στο 10-15. Η ομάδα της Τούμπας προσπάθησε να κλείσει τη διαφορά και με δικό της σερί 3-0 έκλεισε τη διαφορά στο -2 (23-21) αλλά ο Εθνικός τελείωσε το σετ 25-22 για το 2-0 σετ. Ίδια εικόνα είχε και το 3ο σετ όπου ο Εθνικός ξέφυγε 5-2 και με σερί 3-0 ανέβασε τη διαφορά στο 14-8. Το +6 διατηρήθηκε σε όλη τη διάρκεια του σετ μέχρι που ο Εθνικός έφτασε χωρίς άλλες απώλειες δυνάμεων στο 3-0 και τις πρώτες πρωινές ώρες της Κυριακής ετοιμάζεται να αναχωρήσει για τη Λισαβώνα μέσω Κωνσταντινούπολης.

«Δεν πέσαμε στην παγίδα»

Ικανοποιημένος από την ομάδα του ήταν οπροπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης: «Ζήτησα να είμαστε σοβαροί και με το μυαλό στη ΜΕΝΤ. Δεν θέλαμε να πέσουμε στην παγίδα, να σκεφτούμε τις ευρωπαϊκές μας υποχρεώσεις. Το παιχνίδι αυτό ήταν μία πρόβα τζενεράλε για το ματς με τη Μπενφίκα και πιστεύω ότι πήγε πολύ καλά. Η νίκη αυτή μας δίνει ψυχολογία και αυτοπεποίθηση, δύο τομείς που έπρεπε να δουλέψουμε». Σε ότι αφορά τον αγώνα της Τρίτης (03 Μαρτίου) στη Λισσαβόνα, ο Έλληνας προπονητής ξεκαθάρισε πως:

«Πάμε για ότι καλύτερο. Είναι μία πρόκληση για μας». Ο προπονητής της ΜΕΝΤ Σπύρος Φίνος δήλωσε: «Η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν φανερή. Οι παίκτες μου δεν ήταν καθόλου σοβαροί και ο Εθνικός ξέραμε ότι είναι μία ομάδα που απαιτεί σοβαρότητα και πειθαρχία. Ο αντίπαλος εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και τα λάθη μας και δίκαια πήρε τη νίκη με καθαρό σκορ». Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 8 άσσους, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της ΜΕΝΤ προήλθαν από 2 άσσους, 32 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.