Στην τετράδα ο Παμβοχαϊκός, 3-1 τον Ηρακλή (video)

Επιστροφή στις νίκες και στην αισιοδοξία για τον Παμβοχαϊκό, επιστροφή στις ήττες και στον προβληματισμό για τον Ηρακλή Χαλκίδας. Οι "κιτρινομπλού" πέτυχαν την ένατη νίκη τους επικρατώντας στην Χαλκίδα του τοπικού Ηρακλή με 3-1 σετ (25-23, 15-25, 25-21, 25-09) σε ματς που παρακολουθήσαν 200 φίλοι του αθλήματος μεταξύ αυτών και ο τιμ μάνατζερ των Εθνικών ομάδων Μάριος Γκιούρδας με την σύζυγο του Μαρία Ντολαπτσή και την κόρη τους Έλενα.

Επιστροφή στις νίκες και στην αισιοδοξία  για τον Παμβοχαϊκό, επιστροφή στις ήττες και στον προβληματισμό για τον Ηρακλή Χαλκίδας. Οι “κιτρινομπλού” πέτυχαν την ένατη νίκη τους επικρατώντας στην Χαλκίδα του τοπικού Ηρακλή με 3-1 σετ (25-23, 15-25, 25-21, 25-09) σε ματς που παρακολουθήσαν 200 φίλοι του αθλήματος μεταξύ αυτών και ο τιμ μάνατζερ των Εθνικών ομάδων Μάριος Γκιούρδας με την σύζυγο του Μαρία Ντολαπτσή και την κόρη τους Έλενα.

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα με τους Πελεκούδα, Μπατατζίμ, Ζιβάνοβιτς στη βασική του σύνθεση και πρωταγωνιστή τον Πέτι επικράτησε δίκαια. Ο Ηρακλής αγωνίστηκε με τον Κολτσιάκη στη θέση του Γκόρτσανιουκ (αποχωρεί από την ομάδα) και τον λίμπερο Μπερμπέρογλου αντί του Θάνου Παπαδημητρίου (ήταν στην εξέδρα από αύριο θα λύσει το συμβόλαιο του). Θεατής ήταν και ο Βραζιλιάνος πασέρ Πάολο Ρενάν ο ο οποίος θα ανακοινωθεί αύριο από την διοίκηση του Ηρακλή.

Η μεταβατική περίοδος και οι λεπτομέρειες

Εκ διαμέτρου αντίθετες ήταν οι δηλώσεις των 2 κόουτς όχι ως προς το αποτέλεσμα του αγώνα αλλά κυρίως ως προς το μέλλον των ομάδων τους. Για “μεταβατική περίοδο” έκανε λόγο ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας, Σπύρος Γκολίτσης: «Είναι μία μεταβατική περίοδος για την ομάδα μας. Στα τρία πρώτα σετ παίξαμε καλά αλλά δεν θέλω να σχολιάσω την εμφάνιση μας στο 4ο σετ. Από αύριο γυρίζουμε σελίδα με ορισμένες αλλαγές που πιστεύω πως θα μας ενισχύσουν σημαντικά. Ο Παμβοχαϊκός εκμεταλεύτηκε τις αδυναμίες μας μετά το 2ο σετ και νίκησε δίκαια». Από την πλευρά του ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας θα δουλέψει στις λεπτομέρειες που θα κάνουνε την διαφορά. «Είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση σε εκτός έδρας αγώνα και μετά από διακοπή δύο εβδομάδων αλλά και μεγάλο διάστημα χωρίς τη μισή βασική μας ομάδα. Με εξαίρεση το 2ο σετ που δεν αντιδράσαμε σωστά στο φλοτ σερβίς του Ηρακλή πήγαμε καλά και πήραμε ακόμα τρεις βαθμούς. Συνεχίζουμε στον ίδιο ρυθμό και δουλεύουμε σε λεπτομέρειες που θα μας κάνουν τη διαφορά» είπε ο κόουτς από το Σούφλι. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 11 άσσους, 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 53 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 15 (14/37 επ, 1 άσσος), Κανέλλος 3 (2/9 επ, 1 μπλοκ), Ντίνας 7 (2/10 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κολτσιάκης Χ. 9 (5/23 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ – 26% άριστες), Κλότσκο 7 (7/20 επ, 28% υπ – 17% άριστες), Γαλιώτος 5 (3/3 επ, 2 άσσοι) / Μπερμπέρογλου (λ, 42% υπ – 19% άριστες), Σπυριούνης 7 (6/7 επ, 1 μπλοκ, 88% υπ – 63% άριστες), Αδαμόπουλος, Αντιφάκος 2 (2 άσσοι), Κολτσιάκης Γ.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 6 (3/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 10 (5/8 επ, 5 μπλοκ), Πέτι 17 (15/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ – 27% άριστες), Πελεκούδας 6 (3/8 επ, 3 μπλοκ), Τζελάτι 16 (15/27 επ, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 12 (12/24 επ, 64% υπ – 40% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ – 30% άριστες), Αγγελόπουλος, Παπάζογλου, Ιωαννίδης.