Πρώτη Χιμένες, στο ρελαντί ο ΠΑΟΚ, 3-0 τη Λαμία (video)

Δοκιμάζοντας σχήματα και παίκτες ο ΠΑΟΚ, στο ντεμπούτο του Κουβανού Χιμένεζ νίκησε άνετα 3-0 σετ (25-23, 25-15, 25-23) τη Λαμία σημειώνοντας την 12η νίκη του στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ διατηρώντας παράλληλα τη διαφορά του -2 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο Καλμαζίδης έδωσε συμμετοχή σε όλους τους παίκτες του με τον Χιμένες να μπαίνει στο 2ο σετ αντί του Σαφράνοβιτς και να ξεκινάει βασικό στο 3ο σετ σημειώνοντας 7 πόντους. Επίσης στο 3ο σετ ο Σαμπανάι πήρε τη θέση του Γκόμεζ και ο Μουρ τη θέση του Παντακίδη. Η Λαμία παρά την ήττα του έδειξε καλά στοιχεία στο 1ο και στο 3ο σετ αλλά δεν κατάφερε να πάρει το σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα κι έτσι με 4 βαθμούς έμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα πραγματοποιήθηκαν οι βραβεύσεις των αθλητών του ΠΑΟΚ  Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς, Δημήτρη Εφραιμίδη. Ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς που αναδείχτηκε MVP της 10ης αγωνιστικής παρέλαβε το βραβείο του από τον αντιπρόεδρο του ΑΣ ΠΑΟΚ Δημοκράτη Παπαδόπουλο και ο Δημήτρης Εφραιμίδης που αναδείχτηκε MVP της 11ης αγωνιστικής από τον πρόεδρο του ΤΑΠ ΠΑΟΚ Γιώργο Ανδρέου.

«Θετικός ο Χιμένες»

Ικανοποιημένος από την ομάδα του αλλά και από την πρώτη του Χιμένες εμφανίστηκε στις δηλώσεις του ο Γιάννης Καλμαζίδης. «Είμαστε στην κορυφή και η Λαμία από τους τελευταίους. Θα έλεγα ότι το αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά. Το θετικό είναι ότι όλοι οι παίκτες είναι σε πολύ καλό επίπεδο και θα βοηθήσουν πολύ στο μέλλον. Δεν είχαμε καμία αμφιβολία για το πώς θα κυλήσει το παιχνίδι . Το σκορ μπορεί να μην μαρτυρά τη διαφορά αλλά ήταν ένα ματς στο οποίο δοκιμάσαμε σχήματα , κάναμε πειράματα για να δώσουμε χρόνο συμμετοχής στον Χιμένες που ήταν για πρώτη φορά. Ήταν θετικός αλλά σίγουρα δεν ήταν ακόμα έτοιμος» είπε χαρακτηριστικά. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ και  24 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 29 επιθέσεις 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.