Επιβλητικός στην Χαλκίδα ο Παναθηναϊκός (video)

Τι και αν απουσίαζε ο Κουβανός Μελγκαρέχο. Ο Παναθηναϊκός με τον Δημητριάδη στα άκρα ήταν και πάλι σοβαρός και πέρασε ατσαλάκωτος από την Χαλκίδα επικρατώντας με άνεση 3-0 σετ (25-23, 25-15, 25-19) του Ηρακλή.

Ήταν η 15η νίκη για το “τριφύλλι” στο πρωτάθλημα, που διατήρησε  το -6 από τον πρωτοπόρο και αήττητο Ολυμπιακό αλλά και μπροστά από τον ΠΑΟΚ που ακολουθεί. Ο Παναθηναϊκός πιέστηκε από τους νεοφώτιστους μόνο στο πρώτο σετ. Στο 23-23 ο Τάπια κάρφωσε άουτ και ο Γκονζάλες τελείωσε το σετ 25-23 ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη. Τα δύο επόμενα σετ δεν αντέχουν σε κριτική με τον Ηρακλή Χαλκίδας να έχει σοβαρά προβλήματα στην υποδοχή.

Ο Κουβανός Μελγκαρέχο τραυματίστηκε στο γόνατο το βράδυ της Παρασκευής και λίγες ώρες πριν τον αγώνα είχε πρηστεί με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από την αποστολή.

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Σταθήκαμε καλά απέναντι στον Παναθηναϊκό κι αν ήμασταν πιο προσεκτικοί στο φινάλε του 1ου σετ θα μπορούσαμε να είχαμε προηγηθεί. Από εδώ και πέρα αρχίζουν τα κρίσιμα ματς για την ομάδα μας. Απομένουν πέντε ματς φωτιά που θέλουμε να κερδίσουμε για να πάρουμε την 9η θέση».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Για άλλη μία φορά ήμασταν σοβαροί και προσεκτικοί και πήραμε μία ακόμα νίκη χωρίς απώλειες. Συνεχίζουμε την πορεία μας με συνέπεια στο στόχο μας. Εμεινα ευχαριστημένος και από τα νέα παιδιά και ειδικά από τον Δημητριάδη που κάλυψε το κενό του Μελγκαρέχο». Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 1 άσσο, 34 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 15 (15/32 επ), Ντίνας 8 (6/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κολτσιάκης 1 (1/11 επ, 33% υπ – 20% άριστες), Ρενάν 1 (1/1 επ), Κλότσκο 5 (5/14 επ, 36% υπ – 16% άριστες), Αδαμόπουλος 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 50% υπ – 25% άριστες), Σπυριούνης 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Γαλιώτος, Τόρρες 1 (1/1 επ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 6 (2/4 επ, 4 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 5 (4/10 επ, 1 άσσος), Δημητριάδης 6 (3/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ – 31% άριστες), Τσίροβιτς 13 (11/20 επ, 2 άσσοι, 63% υπ – 32% άριστες), Γκονζάλες 20 (16/33 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (7/9 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 75% υπ – 33% άριστες), Σύρος (λ), Ρουσόπουλος, Ανδρεόπουλος, Κάλας.