Με μπλοκ και άσσους, 3-0 ο Άρης τη Λαμία (video)

Την τρέλανε στον άσσο (12 συνολικά) και στο μπλοκ (17) ο Άρης τη Λαμία στην άδεια Μίκρα. Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν δύσκολα αλλά δίκαια 3-0 σετ (30-28, 25-15, 25-23) με τη θηλιά του απευθείας υποβιβασμού (χωρίς πλέϊ άουτ) να σφίγγει ακόμη περισσότερο τους Ρουμελιώτες.

Την τρέλανε στον άσσο (12 συνολικά) και στο μπλοκ (17) ο Άρης τη Λαμία στην άδεια Μίκρα. Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν δύσκολα αλλά δίκαια 3-0 σετ (30-28, 25-15, 25-23) με τη θηλιά του απευθείας υποβιβασμού (χωρίς πλέϊ άουτ) να σφίγγει ακόμη περισσότερο τους Ρουμελιώτες. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για τους κιτρινόμαυρους και η δεύτερη εντός έδρας ενώ για την Λαμία που είχε προπονητή για πρώτη φορά εφέτος τον Θανάση Κατσιγιάννη, ήταν η 10η συνεχόμενη ήττα.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 1ο σετ με τις δύο ομάδες να δίνουν σκληρές μονομαχίες στο φιλέ και να εναλλάσσονται στο σκορ. Η Λαμία έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το 1ο σετ όταν από το 7-6 του Άρη προηγήθηκε 12-9, 18-15 και 20-17 αλλά ο Άρης με αδιαπέραστο μπλοκ έβαλε φρένο στους φιλοξενούμενους. Με σερί 3-0 ισοφάρισε 21-21 και από εκεί οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Η Λαμία είχε προβάδισμα 24-23 και 25-24, αλλά από εκεί και πέρα ο Άρης πέρασε μπροστά με 26-25, 27-26, 28-27 και τελείωσε το σετ με μπλοκ του Στίγγα.

Στο 2ο σετ ο Άρης προηγήθηκε 5-1 και 12-3 και έφτασε άνετα στην κατάκτηση του σετ με 25-15, ενώ η Λαμία αντιστάθηκε και πάλι στο 3ο σετ. Ο Άρης είχε προβάδισμα με 3-4 πόντους από την αρχή (9-6, 13-9 και 16-11). Η Λαμία μείωσε στον πόντο τη διαφορά 18-17 αλλά ο Άρης πάλι με το μπλοκ και δύο άσσους έκανε τη διαφορά και πήρε τη νίκη.

«Μας δίνει χρόνο η νίκη»

Ο προπονητής του Άρη Γιώργος Γιάτσης είπε: «Είναι πολύ σημαντική νίκη για μας διότι θα μας δώσει χρόνο να λύσουμε κάποια από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε ώστε να κάνουμε καλύτερο Β γύρο. Παρότι είμαστε η πιο κοντή ομάδα στο πρωτάθλημα είχαμε και πάλι πολύ καλό μπλοκ. Στην «αλλαγή» έχουμε ένα θέμα αλλά μπορέσαμε και καλύψαμε τις αδυναμίες μας. Η Λαμία ήταν βελτιωμένη σε σχέση με άλλους αγώνες και μας απείλησε αλλά κρατήσαμε στα τελειώματα των σετ και πήραμε τη νίκη». Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 12 άσσους, 39 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 5 άσσους, 36 επίθεσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλου.

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 15 (10/18 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ- 43% άριστες), Μαυροβουνιώτης 12 (5/16 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 67% υπ- 27% άριστες), Ντόχερτι 4 (4/6 επ, Χαριστωνίδης 5 (2/4 επ 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπέλος 16 (11/25 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Στίγγας 12 (7/11 επ, 5 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 79% υπ – 50% άριστες), Πιπέργιας 1 (άσσος), Μήλης.

ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 4 (3/7 επ, 1 άσσος), Ούγκο Γκιμαράες 15 (13/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 61% υπ – 36% άριστες), Τεσέιρα 4 (5/11 επ, 71% υπ, 57% άριστες), Χήρας 6 (3/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τζερόνιμο 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Γιάροσλαβ 4 (3/18 επ, 1 μπλοκ) / Κουτσονίκας (λ – 44% υπ -28% άριστες), Καρβούνης, Βλαχόπουλος 1 (1/2 επ), Παπαδόπουλος 4 (4/7 επ, Καββαδάς 4 (3/3 επ, 1 άσσος).