Τέταρτος ο Παμβοχαϊκός, 3-0 την Κύζικο

«Άγκυρα» στην τεετράδα της Volleyleague έριξε ο Παμβοχαϊκός μετά την αποψινή του νίκη με 3-0 σετ (25-22, 25-20, 25-17) επί της Κύζικου.

Η ομάδα του Δεληκώστα με αποτελεσματικότητα 66% στην επίθεση χρειάστηκαν μόλις 73 λεπτά για να περάσουν άνετα το εμπόδιο της Κύζικου που αναγκάστηκε να παίξει χωρίς τον διαγώνιο της Ματσιέλ την θέση του οποίου πήρε ο Γκούλακ. Ο Παμβοχαϊκός πλέον είναι μόνος τέταρτος με 32 βαθμούς, 2 παραπάνω από τον Εθνικό και τον Φοίνικα Σύρου. Ο Παμβοχαϊκός είχε συνέχεια το προβάδισμα στο σκορ με τον Γκρέγκορι Πέτι να κάνει αλάνθαστη εμφάνιση, ενώ ο Σμιθ είχε την πολυτέλεια να μοιράσει παιχνίδι σε Τζελάτι και Μπατατζίμ και να δημιουργήσει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα. Η Κύζικος γύρισε διαγώνιο τον Γκούλακ στη θέση του Ματσιέλ αλλά η υποδοχή είχε μεγάλα κενά και φυσιολογικά ήρθε η ήττα.

Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 5 άσσους, 31 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 2 (2/3 επ), Σονάρι 7 (5/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκούλακ 13 (13/28 επ), Κρέτσης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 8 (6/20 επ, 2 άσσοι, 47% υπ – 21% άριστες), Σαρικεΐσογλου 4 (3/9 επ, 1 άσσος, 31% υπ – 13% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 56% υπ – 33% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ, 67% υπ – 33% άριστες), Μπεκιάρης (44% υπ – 11% άριστες), Κογκαλίδης, Λυκούρεσης 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 2 (2/3 επ), Πέτι 15 (13/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ – 42% άριστες), Πελεκούδας 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Τζελάτι 13 (10/18 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπατατζίμ 13 (12/19 επ, 1 άσσος, 50% υπ – 29% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 61% υπ – 39% άριστες), Νανόπουλος, Παπάζογλου 1 (1/1 επ), Σκαρλατίδης.