Τρίποντο του Παμβοχαϊκού στην καταδικασμένη Λαμία (video)

Τι και αν η Λαμία είχε δύο νέα πρόσωπα στην εξάδα της. Οι αλλαγές δεν της έκαναν καλό με τον Παμβοχαϊκό να επιστρέφει στις επιτυχίες επικρατώντας με 3-0 σετ (25-21, 25-21, 25-23) στο άδειο Χαλκιοπούλειο.

Η ομάδα του Βραχατίου σημειώνει δεύτερη νίκη σε συνεχόμενες εξόδους (είχε νικήσει και 3-2 τον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη) και έπιασε την Ορεστιάδα στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς.

Ο Παμβοχαϊκός είχε κορυφαίο παίκτη τον Άκη Ασπιώτη, τον Βούλιν εκτός μάχης λόγω ίωσης και οι Κανέλλος, Τζορτζ Παπαδόπουλος έκαναν πολύ δουλειά στο μπλοκ, ενώ παρελθόν αποτελεί ο Κροάτης διαγώνιος Αντέλκο Τσουκ που την Πέμπτη αναχώρησε για την πατρίδα του. Η Λαμία παρουσιάστηκε με πολλές αλλαγές στο ρόστερ της καθώς έκαναν ντεμπούτο ο Πολωνός Γιάροσλαβ Λεχ και ο βραζιλιάνος Τεσέιρα και λίμπερο ο Κουτσονίκας. Παρά τις αλλαγές γνώρισε την ένατη ήττα σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα ενώ για πρώτη φορά την τελευταία δεκαετία η ομάδα αγωνίστηκε παρουσία λιγοστών οπαδών της.

Ο κορυφαίος παίκτης του Παμβοχαϊκού και διαγώνιος Άκης Ασπιώτης είπε: «Κάναμε τα εύκολα δύσκολα και στα τρία σετ διότι ενώ είχαμε μεγάλες διαφορές με 5-6 πόντους και στα τρία σετ δίναμε το δικαίωμα στη Λαμία να μας πλησιάσει στο σκορ. Είναι κάτι που πρέπει να βελτιώσουμε. Ευτυχώς στα κρίσιμα σημεία είχαμε καλές επιλογές και πήραμε δίκαια τη νίκη. Ευτυχώς τελειώσαμε με «καθαρή» νίκη. Το ματς κρίθηκε στα πολλά λάθη των αντιπάλων μας, στην πίεση του σερβίς μας και στις πολλές λύσεις που είχαμε στην επίθεση. Αυτή η νίκη μας δίνει το δικαίωμα να ελπίζουμε σε κάτι παραπάνω. Πλησιάζουμε την κορυφή και αν πάρουμε τρίποντο και με την ΑΕΚ θα μας δοθεί η ευκαιρία να τελειώσουμε ιδανικά τον αγώνα. Δυστυχώς δεν υπήρχε πολύς κόσμος στο Χαλκιοπούλειο και αυτό μας στεναχώρησε».

ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Ντε Σόουζα 6π. (2/2, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Γκιμαράες 8 (7/14, 1 μπλοκ, 61% υπ., 44% άριστες), Μαδούρας 4 (3/5, 1 μπλοκ), Γιάροσλαβ Λεχ 8 (8/27), Τεσέιρα 7 (7/22, 64% υπ., 55% άριστες), Γκιρτζίκης 6 (5/10, 1 μπλοκ) / Κουτσονίκας (λ. – 61% υπ., 30% άριστες), Παπαδόπουλος 3 (2/4, 1 μπλοκ), Καβαδάς 1 (1/1), Καρβούνης.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3π. (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ασπιώτης 20 (18/26, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Τζορτζ 8 (5/6, 3
μπλοκ), Κανέλλος 5 (3/8, 1 μπλοκ, 1 άσσο), Νέμεθ 11 (8/22, 2 μπλοκ, 1 άσσο, 46% υπ., 31% άριστες), Σαρικεϊσογλου / Ζήσης (λ. – 55% υπ., 36% άριστες), Στεβάνοβιτς 2 (2/5, 58% υπ., 21% άριστες), Δρογκάρης, Βούλιν, Γεωργίου.