“Τσίμπησε” βαθμό η Κύζικος στην Αλεξανδρούπολη (video)

Ντέρμπι από το ...πουθενά έγινε στην Αλεξανδρούπολη με τον τέταρτο της βαθμολογίας Εθνικό να "ιδρώνει" κόντρα στον προτελευταίο Κύζικο που "τσίμπησε" βαθμό.

Ντέρμπι από το …πουθενά έγινε στην Αλεξανδρούπολη με τον τέταρτο της βαθμολογίας Εθνικό να “ιδρώνει” κόντρα στον προτελευταίο Κύζικο που “τσίμπησε” βαθμό.

Η ομάδα του Μουστακίδη νίκησε 3-2 σετ 3-2 (25-17, 21-25, 25-19, 19-25, 15-10)  και έμεινε μέσα στο παιχνίδι της διεκδίκησης ακόμα και της 4ης θέσης στην κανονική περίοδο. Έναν πολύτιμο βαθμό πήρε η Κύζικος στην προσπάθεια της να βελτιώσει την θέση της στα πλέι άουτ και πλέον απομακρύνθηκε 4 βαθμούς από την Ορεστιάδα η οποία με αυτές τις ισορροπίες υποβιβάζεται χωρίς πλέι άουτ. Ο Εθνικός με τη νίκη αυτή έφτασε τους 32 βαθμούς. Οι ακρίτες προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ των σετ με 1-0 και 2-1 αλλά και τις δύο φορές η Κύζικος ισοφάρισε έχοντας διαγώνιο τον Γκούλακ, ενώ στο 4ο σετ τραυματίστηκε ο Σόουζα και τη θέση του πήρε ο Μπεκιάρης. Μεγάλη μάχη έγινε στο τάι μπρέικ όπου η Κύζικος προηγήθηκε 5-2, αλλά ο Εθνικός με δύο σερί 3-0 πέρασε μπροστά και πήρε τη νίκη.

“Υποτιμήσαμε τον αντίπαλο…”

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Ήταν από τις κακές εμφανίσεις ιδιαίτερα μέσα στην έδρα μας. Ευθύνη έχω και εγώ που η ομάδα δεν παρουσιάστηκε φρέσκια στον αγώνα. Υπήρχαν στιγμές που υποτιμήσαμε τον αντίπαλο και το πληρώσαμε. Χάσαμε πολλά σερβίς και δεν οργανώσαμε το παιχνίδι μας σωστά. Παρόλα αυτά κρατάμε τη νίκη και τους δύο βαθμούς. Ακολουθεί μία δύσκολη εβδομάδα και αυτό που θέλω από τους αθλητές μου είναι να μην κοιτούν την βαθμολογία αλλά το πως θα παίζουμε καλά». Ο προπονητής της Κυζίκου Νίκος Νεόφυτος είπε: «Ο αγώνας μας αφήνει γλυκόπικρη γεύση διότι μετά την ισοφάριση σε 2-2 σετ πιστέψαμε πως θα ήμασταν εμείς οι νικητές. Παίζαμε με έναν φορμαρισμένο αντίπαλο και μπλοκάραμε τα ατού του. Κρατάμε την καλή εμφάνιση και τον βαθμό που μπορεί να αποδειχτεί πολύτιμος. Παρά την απουσία του Ματσιέλ και τον τρυματισμό του Σόουζα στο 4ο σετ είχαμε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουμε και το κρατάμε ενόψει των πλέι άουτ».

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 5 άσσους, 60 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Κυζίκου προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 19 (14/32 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 63% υπ – 44% άριστες), Βανέγκας 19 (14/40 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ 65% υπ – 44% άριστες), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στίγγας 14 (10/14 επ, 4 μπλοκ), Παλέντζας 16 (15/36 επ, 1 μπλοκ), Τσέλιος 6 (5/6 επ, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 53% υπ – 41% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος 2 (1/1 επ, 1 άσσος).

ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Σονάρι 7 (3/8 επ, 4 μπλοκ), Γκούλακ 16 (14/30 επ, 2 μπλοκ), Δρογκάρης, Ντε Σόουζα 6 (4/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ – 50% άριστες), Σαρικεΐσογλου 21 (19/31 επ, 2 άσσοι, 61% υπ – 25% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 71% υπ – 43% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ, 54% υπ – 54% άριστες), Μπεκιάρης 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Κρέτσης 1 (1/1 επ), Θεοδωρόπουλος, Λυκούρεσης 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ).