Μπλοκ μπετόν και 3-0 ο Ολυμπιακός

Το 14ο τρίποντο σε ισάριθμους αγώνες πρόσθεσε στο βαθμολογικό του σακούλι ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» με μπλοκ από …μπετόν νίκησαν άνετα με 3-0 σετ (25-16, 25-18, 25-11) τον Εθνικό Πειραιώς σε ματς που κράτησε 70 λεπτά και δεν αντέχει σε κριτική.

Ο Εθνικός δε μπόρεσε να αντέξει την πίεση στην υποδοχή και με εξαίρεση το 2ο σετ είχε παθητικό ρόλο στον αγώνα κι έτσι μετά την όγδοη ήττα έμεινε στους 19 βαθμούς. Ντεμπούτο με τον Εθνικό έκανε ο Βασίλης Κρασαββίδης. Ο Ολυμπιακός έδωσε ρεσιτάλ στο μπλοκ όπου πήρε 15 πόντους εκ των οποίων τους 7 τους πήρε ο Γερμανός Μπέμε. Πριν από την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε ο MVP της 9ης αγωνιστικής, Πολωνός Ντρίζγκα.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 1 άσσο, 24 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.