Τρίποντο για την Κηφισιά, 3-1 τον Ηρακλή

Με MVP τον Βόιτσικ (71% αποτελεσματικότητα στην επίθεση) και καθοριστικό τον Χαντ (πήρε τους δύο τελευταίους πόντους) η Κηφισιά νίκησε με 3-1 σετ (25-20, 22-25, 27-25, 31-29) τον Ηρακλή στο σούπερ ντέρμπι που έγινε στο Ζηρίνειο.

Με MVP τον Βόιτσικ (71% αποτελεσματικότητα στην επίθεση) και καθοριστικό τον Χαντ (πήρε τους δύο τελευταίους πόντους) η Κηφισιά νίκησε με 3-1 σετ (25-20, 22-25, 27-25, 31-29) τον Ηρακλή στο σούπερ ντέρμπι που έγινε στο Ζηρίνειο. Διπλή η απώλεια για τον Ηρακλή καθώς εκτός από τον αγώνα έχασε και τον Δημήτρη Εφραιμίδη που έπαθε διάστρεμμα και αποχώρησε στο 2ο σετ. Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός, είχε πάθος, ένταση και μεγάλο σασπένς, ενώ συγκλονιστικό ήταν το 4ο σετ όπου η Κηφισιά προηγήθηκε 24-18 αλλά ο Ηρακλής ισοφάρισε 24-24. Η Κηφισιά με το τρίποντο έφτασε στους 27 βαθμούς και ισοβαθμεί στην 5η θέση μαζί με τη Νίκη Αιγινίου και τον Ηρακλή Χαλκίδας. Ο Ηρακλής παρά την ήττα του κρατήθηκε μόνος στην 4η θέση με 28 βαθμούς. Ένταση είχαμε στο φινάλε μεταξύ του προπονητή της Κηφισιάς Κώστα Αρσενιάδη και του κεντρικού του Ηρακλή Νίκου Σμαραγδή. Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 59 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 7 άσσοι, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (1/2 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαντ 30 (24/46 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ντε Σόουζα 12 (8/15 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 59 % υπ – 47% άριστες), Παπαγγελόπουλος 4 (3/4 επ, 1 άσσος), Βόιτσικ 16 (15/21 επ, 1 μπλοκ, 64% υπ -43% άριστες), Σονάρι 8 (6/11 επ, 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ 54% υπ -23% άριστες), Πολυχρονιάδης, Ρούσης, Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης 2 (2/4 επ, 25% υπ – 0% άριστες).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 18 (16/34 επ, 2 μπλοκ, 33% υπ -20% άριστες), Εφραιμίδης 7 (5/9 επ, 2 άσσοι, 50% υπ – 25 % άριστες), Σμαραγδής 7 (4/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 23 (19/38 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 54% υπ – 25% άριστες), Μούχλιας 8 (5/10 επ, 3 μπλοκ, 40% υπ – 32% άριστες), Ευγενίδης, Σκαρλατίδης, Κατσιαφλάκας.