Άνοιξε το… σκορ ο ΠΑΟΚ

Οι "ασπρόμαυροι" επιβλήθηκαν 3-0 σετ του Ηρακλή εντός έδρας στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στο πλαίσιο της 1ης φάσης των πλέι οφ και πήραν προβάδισμα πρόκρισης

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής της πρώτης αναμέτρησης με τον Ηρακλή, για την Α΄φάση των Play Offs της Volley League 2018-19.
Ο Δικέφαλος έκανε το 1-0 στη σειρά των αγώνων, καθώς επικράτησε με 3-0 στο PAOK Sports Arena και με νίκη το ερχόμενο Σάββατο (6/4/2019) στη Μίκρα, παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.
Το πρώτο σετ του παιχνιδιού βρήκε τον ΠΑΟΚ να παίρνει από την αρχή το προβάδισμα (10-5) και μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Ηρακλή, έχτισε μια διαφορά, που έφτασε μέχρι τους 10 πόντους (19-9) και την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ (25-18).
Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τον Δικέφαλο να φτάνει άνετα στο 5-1, αναγκάζοντας τον Γιάννη Ορφανό να καλέσει τάιμ άουτ. Με δυο πόντους του Όκολιτς διαμορφώθηκε το 8-2, ενώ ο Νιλς Κλάπβάϊκ έκανε το 13-9. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι ασπρόμαυροι παίζοντας συγκεντρωμένα και έχοντας τον Ολλανδό άσο σε μεγάλα κέφια, έφτασαν στην κατάκτηση του σετ, κάνοντας το 2-0 με 25-13.
Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής μπήκε πιο δυνατά και πήρε ένα μικρό προβάδισμα (5-9 και 8-12). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε στον πόντο (11-12) έπειτα δυο συνεχόμενους πόντους του Όκολιτς, γεγονός που ανάγκασε τον τεχνικό του Ηρακλή να καλέσει τάιμ άουτ. Με μπλοκ του Μουαγκουτουτία πάνω στον Ποπόφ, πρώτο χρόνο του Αλεξάνταρ Όκολιτς και καρφί από τον Κλαπβάϊκ έγινε το 18-15. Η υπεροχή του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο έληξε με 25-16, δίνοντας τη νίκη στους ασπρόμαυρους, που έκαναν το 1-0 στη σειρά των αγώνων της πρώτης φάσης των πλέι οφ του πρωταθλήματος.