Πιο κοντά στην παραμονή ο Άρης, στην Α2 η Νίκη

Ένα τρίποντο επί του αδιάφορου και σωσμένου Παναθηναϊκού ψάχνει ο Άρης για να βάλει και μαθηματικά την σφραγίδα της παραμονής στην Volleyleague για μια ακόμη σεζόν.

Οι «κιτρινόμαυροι» νίκησαν στο Αιγίνιο τη Νίκη με 3-1 σετ (25-20, 25-21, 22-25, 25-20) για την 4η αγωνιστική των πλέι άουτ με τους γηπεδούχους να αποχαιρετούν και τυπικά την κατηγορία και μετά από δύο σεζόν να επιστρέφουν στην Α2 ανδρών. Η διαφορά του δεύτερου Άρη από την Τρίτη Παναχαϊκή μετά την ήττα των Αχαιών από τον Παναθηναϊκό είναι στους 4 βαθμούς (29-25). Αν ο Άρης νικήσει την Κυριακή τον Παναθηναϊκό με 3-0 ή 3-1 τότε ανοίγει σαμπάνιες παραμονής στην Volleyleague χωρίς να ενδιαφέρεται για τα υπόλοιπα παιχνίδια. Αν όμως νικήσει 3-2 σετ τότε με καθαρή νίκη την ίδια ώρα της Παναχαϊκής επί της αδιάφορης νίκης η διαφορά θα πάει στους 3 και όλα θα παιχτούν στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής Παναχαϊκή-Άρης.
Στους 26 ο Αρμενάκης

Με τον πρώην πασαδόρο της Νίκης Αιγινίου Σίμο Ντάμποβιτς να παίζει πολύ καλά στα δύο πρώτα σετ, τον Απόστολο Αρμενάκη να κάνει την εμφάνιση της χρονιάς και τον Τάσο Γάτση να παίζει χωρίς… αντίπαλο ο Άρης πήρε τη νίκη και με το τρίποντο κρατάει την τύχη στα χέρια του.
Οι κιτρινόμαυροι αν και δεν είχαν καλή υποδοχή κατάφεραν να έχουν τον έλεγχο. Στα δύο πρώτα σετ ο Άρης είχε συνέχεια τον έλεγχο στο σκορ και με την κατάκτηση τους έβαλε τέλος στις ελπίδες της Νίκης για παραμονή. Παρά την απογοήτευση η ομάδα του Αιγινίου συνέχισε με το ίδιο πάθος και τον ίδιο ρυθμό κατακτώντας το 3ο σετ με πρωταγωνιστή έναν πρώην κιτρινόμαυρο, το Νίκο Παλέντζα. Στο 4ο σετ που όπως αποδείχτηκε ήταν και το καθοριστικό. Ο Ντάμποβιτς ένιωσε ενοχλήσεις στο γαστροκνήμειο και έγινε αλλαγή με τον Χαριτωνίδη ο οποίος επίσης ήταν τραυματίας αλλά επιστρατεύτηκε. Εκτός του Αρμενάκη ανέβασε στροφές και ο Γκόρτσανιουκ και ο Άρης με 59% αποτελεσματικότητα στην επίθεση πήρε δύσκολα τη νίκη κι έτσι κράτησε ακέραιο το τρίποντο  στην προσπάθεια για την παραμονή του. Η Νίκη παρά την ήττα της έκανε καλή εμφάνιση Το φινάλε βρήκε τους γηπεδούχους πικραμένους για τον υποβιβασμό αλλά υποσχέθηκαν πως στους αγώνες που απομένουν με τον Παναθηναϊκό στο Αιγίνιο και την Παναχαϊκή στην Πάτρα θα παίξουν για τη νίκη και την ιστορία του συλλόγου της Πιερίας. «Έγινε ματς κατς όπως λέει και ο Μουστακίδης. Φτύσαμε αίμα για να νικήσουμε τη μαχητική ομάδα της Νίκης Αιγινίου. Νικήσαμε πιο δύσκολα απ΄ ότι στον πρώτο αγώνα και παίζοντας καλύτερα απ΄ ότι στον πρώτο αγώνα. Η Νίκη ήταν απελευθερωμένη από τον υποβιβασμό και μας δυσκόλεψε πολύ. Κάναμε το πρώτο από τα τρία βήματα για την παραμονή μας. Ήταν άτυχος ο Ντάμποβιτς διότι σε ένα ματς που έκανε μεγάλη προσπάθεια ένιωσε ενοχλήσεις στο γαστροκνήμιο σε παλαιότερο τραύμα. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά. Έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους. Δεν κοιτάμε τα σενάρια. Θέλουμε ακόμα δύο νίκες με Παναθηναϊκό στη Μίκρα και με την Παναχαϊκή στην Πάτρα» έλεγε μετά τη λήξη ο Σπύρος Φίνος για τον Άρη. Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 57 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Οι συνθέσεις:

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Παλέντζας 23 (21/47 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αναστασιάδης 1 (1/3 επ), Γκορίδης 7 (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 11 (6/15 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 45% υπ – 36% άριστες), Μακ Λαχλίν 13 (11/32 επ, 2 μπλοκ, 63% υπ – 33% άριστες), Χαραλαμπίδης 8 (5/11 επ, 3 μπλοκ) / Αγγελής (λ . – 57% υπ – 45% άριστες), Β. Γεωργόπουλος, Νταλίγκι 1 (1/1 επ), Παράσογλου 1 (1/1 επ), Α. Γεωργόπουλος.
ΑΡΗΣ (Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 12 (11/28 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ – 33% άριστες), Ντίνας 5 (3/7 επ, 2 μπλοκ), Γάτσης 12 (8/12 επ, 4 μπλοκ), Αρμενάκης 26 (22/37 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντάμποβιτς 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 12 (10/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ – 42% άριστες) / Γκαράς (λ. – 33% υπ – 7% άριστες), Παπαδημητρίου 2 (2/5 επ, 17% υπ – 17% άριστες), Χαριτωνίδης, Ίλιτς, Χατζηπαραδείσης.