Εντυπωσιακός Γιορντάνοφ, 3-0 τον Παμβοχαϊκό (video)

Σαν στο ...σπίτι του έπαιζε ο Γιορντάνοφ και με δικούς του 25 πόντους βοήθησε τον Ολυμπιακό να φθάσει στο άνετο 3-0 σετ (25-16, 26-24, 25-20) επί του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι.

Σαν στο …σπίτι του έπαιζε ο Γιορντάνοφ και με δικούς του 25 πόντους βοήθησε τον Ολυμπιακό να φθάσει στο άνετο 3-0 σετ (25-16, 26-24, 25-20) επί του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι. Το παιχνίδι μπορεί να είχε χαρακτήρα «τελικού» και για τις δύο ομάδες αλλά δεν έμοιαζε σε τίποτα με τους περσινούς τελικούς λόγω της διαφοράς δυναμικότητας των δύο φετινών ομάδων. Την διαφορά την προέκτεινε ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ. Ο Βούλγαρος διαγώνιος είχε 21/29 τελειωμένες επιθέσεις και ποσοστό αποτελεσματικότητας 72% και έσπρωξε τον Ολυμπιακό στην 14η νίκη του στο πρωτάθλημα, ενώ ο Παμβοχαϊκός έμεινε καθηλωμένος στην 9η θέση και δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ήττα του Άρη από την Παναχαϊκή για να μπει στην 8αδα.

Πιέστηκε μόνο στο δεύτερο σετ

Στο ξεκίνημα του το ματς ήταν ισορροπημένο, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει στροφές μετά τα μισά του 1ου σετ και να φτάνει στο 12-16 με μπλοκ του Γιορντάνοφ στον Κουζούνη. Με άσσο του Βούλγαρου έγινε το 14-20 και εκεί ουσιαστικά τελείωσε και το σετ, το οποίο οι Πειραιώτες κατέκτησαν εύκολα (16-25) με έναν ακόμη άσσο, αυτή τη φορά από τον Σμαραγδή. Στο 2ο σετ, έγινε σκληρή μάχη, μια και οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, καθώς περιόρισαν τα λάθη τους και βελτιώθηκαν επιθετικά. Ο Παμβοχαϊκός πήρε προβάδισμα με 18-16, ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε (18-18) και ο Ολυμπιακός πέρασε με 19-20, χάρη σε μπλοκ του Κουρνέτα. Οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν στο +2 (21-23) και πάλι με τον Γιορντάνοφ, αλλά οι παίκτες του Στέλιου Καζάζη δεν τα παράτησαν. Με 2 πόντους από τον Ποτότσνικ έγινε το 23-23 και στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός έφτασε σε δεύτερο σετ μπολ (24-25) μετά από νέο πόντο του Γιορντάνοφ.

Τελικά το 24-26 ήρθε από χαμένη επίθεση του Ντόκιτς, που θέλοντας να πλασάρει στην πίσω ζώνη, έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 9-16, δείχνοντας πως θα καθαρίσει εύκολα, καθώς ο Παμβοχαϊκός έδειξε να μένει από ψυχολογικές δυνάμεις. Οι φιλοξενούμενοι κάπου χαλάρωσαν και οι γηπεδούχοι, που δεν τα παράτησαν, μετά και την είσοδο των Δρογκάρη και Π. Παπαδόπουλου, μείωσαν σε 19-22 με άσσο του νεαρού πασαδόρου. Με άλλους 2 πόντους, ο Γιορντάνοφ, που σταμάτησε στους 25 έγραψε το 19-23 και το 20-24, για να τελειώσει το σετ (20-25) με μια χαμένη επίθεση του Κανέλλου. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 30 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλου. Οι συνθέσεις:

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Στέλιος Καζάζης): Κράουζε 1 (1/3 επ), Ποτότσνικ 10 (8/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ – 43% άριστες), Κουζούνης 4 (4/9 επ, 20% υπ – 20% άριστες), Ντόκιτς 11 (10/23 υπ, 1 μπλοκ ), Κανέλλος 6 (5/8 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ 4 (2/5 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ.  – 70% υπ – 60%), Δρογκάρης, Μάρκου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριφοφιδέλης 5 (4/11 επ, 1 μπλοκ, 35% υπ – 29% άριστες), Γιούρισιτς 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ), Καλντέιρα 12 (11/17 επ, 1 μπλοκ, 25% υπ – 17 άριστες), Γιορντάνοφ 25 (21/29 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 5 (3/5 επ, 2 άσσοι), Κουρνέτας 3 (μπλοκ) / Στεφάνου (λ. – 74% υπ – 53% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου