Με 86% ξεκίνησε ο Τζούριτς, 89% ο Φράγκος

Ποδαρικό με το...δεξί για τον Δημήτρη Τζούριτς στο Καμπιονάτο.

Ποδαρικό με το…δεξί για τον Δημήτρη Τζούριτς στο Καμπιονάτο. Ο νέος κεντρικός της Τρεντίνο είχε 10 πόντους με 4 μπλοκ και 86% στην επίθεση στη νίκη των πρωταθλητών κόσμου με 3-0 σετ (25-19, 25-22, 25-23) επί της Μόντζα του Ρουμελιώτη. Μπροστά σε 3000 φίλους της η ομάδα του Στόιτσεφ είχε ποιότητα σαν ομάδα και με τους Χουαντορένα (15π.) και Καζίσκι (13π.) αποτελεσματικούς, έφθασε δίκαια στη νίκη. Η Μόντζα ήθελε αλλά δεν μπορούσε.

Ο Νίκος Ρουμελιώτης είδε σχεδόν όλο το παιχνίδι από τον πάγκο. Πάντως όταν χρειάστηκε να μπει για το σέρβις ήταν αποτελεσματικός. Μπήκε στο 24-22 του Α΄ σετ και στο ίδιο σημείο του Γ΄ σετ όπου μάλιστα πήρε άσσο. Στο άλλο παιχνίδι της πρεμιέρας που είχαμε ελληνική εκπροσώπηση η Λατίνα του Ανδρέα Φράγκου πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη στο Σίσλεϊ με 3-1 σετ (25-27, 25-14, 25-19, 25-21) επί της γηπεδούχου ομάδας.

Ο Φράγκος, όπως γράφουν οι Ιταλοί, ήταν η ευχάριστη έκπληξη του ματς. Είχε συνολικά 15 πόντους αλλά ήταν αυτός που ξεκίνησε την αντεπίθεση της Λατίνα στο δεύτερο σετ. Σε εκείνο το σετ είχε ποσοστό στην επίθεση 89%.