Και τώρα Ολυμπιακός για το «τριφύλλι»

Με νίκη επί του Ρεθύμνου στο σπίτι του, στο κλειστό της Κυψέλης, έκλεισε το «τριφύλλι» την παρένθεση από την μοναδική ήττα στα 11 τελευταία παιχνίδια από την ΑΕΚ την προηγούμενη αγωνιστική.

Με νίκη επί του Ρεθύμνου στο σπίτι του, στο κλειστό της Κυψέλης, έκλεισε το «τριφύλλι» την παρένθεση από την μοναδική ήττα στα 11 τελευταία παιχνίδια από την ΑΕΚ την προηγούμενη αγωνιστική. Οι «πράσινες» επικράτησαν 3-0 σετ (25-19, 29-27, 25-17), κράτησαν την τέταρτη θέση στην βαθμολογία και πλέον κοιτάζουν το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής που τις φέρνει αντιμέτωπες με τον Ολυμπιακό στον Ρέντη. Όπως δείχνει και το σκορ η ομάδα του Ρούση πιέστηκε από τις Κρητικές μόνο στο δεύτερο σετ.

Ο ΠΑΟ ξέφυγε νωρίς με 8-4, αλλά το Ρέθυμνο δεν έδειξε διάθεση να αφήσει το παιχνίδι και έβρισκε τον τρόπο πάντα να καλύπτει τη διαφορά (11-10, 14-11, 16-16) για να φτάσουμε σε ένα δραματικό φινάλε. Ο ΠΑΟ προηγήθηκε 22-20, όμως η Φεντότοβα με δύο επιθέσεις ισοφάρισε 22-22. Με μπλοκ της Βασιλαντωνάκη στην Φεντόροβα ο ΠΑΟ έφτασε σε σετ μπολ, για να χάσει η διεθνής διαγώνια το σερβίς (24-24) και να ακολουθήσει άουτ επίθεση της Μερτέκη (24-25). Ο ΠΑΟ προηγήθηκε ξανά με 27-26 χάρις στο μπλοκ της Γκούζου, ενώ στο 28-27 το σερβίς της Τσατσούρη χάλασε την υποδοχή του ΟΠΕΡ με την Τσίμα να τελειώνει το σετ.

«Ήταν μια μέτρια εμφάνιση για εμάς την οποία για να πω την αλήθεια περίμενα αφού το προηγούμενο διάστημα η ομάδα είχε πολύ μεγάλη πίεση. Σημασία έχει βέβαια ότι ήρθε το τρίποντο ενώ πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο το οποίο παρά τις σημαντικές του απουσίες έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση και είμαι σίγουρος ότι δεν θα κινδυνεύσει. Τώρα το μυαλό μας είναι στο ματς με τον Ολυμπιακό, ένα παιχνίδι στο οποίο όλοι θέλουν να παίξουν και φυσικά ο στόχος μας είναι η νίκη», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Γιώργος Ρούσης. Από την πλευρά του ο Μιχάλης Χαχαγιόπουλος σημείωσε:

«Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια και την εμφάνιση της ομάδας μου και σίγουρα κομβικό σημείο ήταν το δεύτερο σετ. Δυστυχώς για εμάς είναι κάτι που έχει συμβεί πολλές φορές φέτος, αφού αν δεν κάνω λάθος είναι το 12ο σετ που χάνουμε στον πόντο. Παίξαμε χωρίς δύο βασικά μας στελέχη, τα οποία ελπίζω ότι θα είναι έτοιμα για τον τελικό με τον Ηρακλή Κηφισιάς όπου το τρίποντο είναι μονόδρομος».

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 6 (3/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 15 (10/20 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Καββαδία 9 (7/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μερτέκη 11 (8/27 επ., 3 άσοι, 53% υπ. – 07% άριστες), Τσίμα 14 (10/21 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 2 (2/2 επ.), Κελεσίδου -λ (22% υπ. – 11% άριστες) /Αποστολάκη, Τσατσούρη.

ΟΠΕΡ (Χαγαγιόπουλος): Σαπαρέφσκα 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 16% άριστες), Βασίλεβα, Νίκιτς 19 (16/41 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μαυρέα 2 (2/3 επ., 1 άσο), Φεντότοβα 12 (10/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μανωλάκη 3 (2/5 επ., 1 άσο), Σημαντηράκη -λ (36% υπ. – 09% άριστες) / Κατερίνη 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 00% άριστες), Χατζάκη Ρ., Μιχαήλ