Τρίποντο παραμονής για τον Ηρακλή Κηφισιάς

Τρεις ακόμη πολύτιμους πόντους στο δρόμο για την παραμονή του στην Α1 γυναικών πρόσθεσε στην βαθμολογική του συγκομιδή ο Ηρακλής Κηφισιάς.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων επικράτησε άνετα 3-0 σετ (25-11, 25-18, 25-12) του ΕΟΣ με την μεγάλη διαφορά των δυο ομάδων να είναι στην επίθεση. Ο Ηρακλής ολοκλήρωσε τον αγώνα με 46% κι ο ΕΟΣ με 24% (έχοντας 19% στο πρώτο σετ), ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε και η διαφορά στην υποδοχή. Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής Κηφισιάς μετά το 6-5, πάτησε γκάζι και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον ΕΟΣ, με τις φιλοξενούμενες να έχουν μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση.

Αυτό συνεχίστηκε μέχρι ενός σημείου και στο β’ σετ όπου αρχικά ο Ηρακλής έδωσε την εντύπωση ότι θα το κατακτήσει εύκολα, ωστόσο μετά το β’ σετ τα δεδομένα άλλαξαν. Η ομάδα της Σταυρούπολης βρήκε λύσεις πάνω στο φιλέ και σε συνδυασμό με τα λάθη του Ηρακλή μείωσε τη διαφορά στους δύο πόντους (20-18), ωστόσο η αντεπίθεση της δεν είχε και την ανάλογη συνέχεια καθώς η ομάδα της Κηφισιάς με σερί 5-0 καθάρισε και το β’ σετ.

Ο ΕΟΣ άντεξε μέχρι το 10-7 του γ’ σετ, όταν μια χαμένη κόντρα μπάλα των φιλοξενούμενων ήταν η αρχή του τέλους καθώς ο Ηρακλής προηγήθηκε με 16-8 και πήρε με άνεση το τρίποντο. «Ήταν ένα παιχνίδι χωρίς αύριο για εμάς και όλη την εβδομάδα δεν υπήρχε η λέξη ήττα στο μυαλό μας. Μπήκαμε αποφασιστικά στο παιχνίδι, παίξαμε απλό, νορμάλ βόλεϊ χωρίς λάθη, εκμεταλλευτήκαμε τις αδυναμίες του ΕΟΣ και πήραμε με άνεση το τρίποντο.

Η ομάδα δεν αξίζει τη θέση που βρίσκεται και στα επόμενα 8 ματς αδιαφορώντας για το όνομα του αντιπάλου θα κάνουμε τα πάντα για να μείνουμε στην κατηγορία», είπε ο Σπύρος Χουντουμάδης ενώ ο Δημήτρης Σολκίδης απογοητευμένος από την εικόνα της ομάδας του τόνισε: «Ζητώ συγνώμη από τον κόσμο που ήρθε να δει αυτό το ματς για το θέαμα που του προσφέραμε. Δεν ήταν εικόνα ομάδας Α1 αυτή που δείξαμε. Αυτή η εμφάνιση ήταν ντροπή για τον σύλλογο».

Ηρακλής Κηφισιάς (Χουντουμάδης): Κουντουρά 11 (5/6 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Διώτη 14 (11/22 επ., 3 μπλοκ), Καπέλου, Βλαχάκη 18 (16/34 επ., 2 άσοι, 38% υπ. – 24% άριστες), Λέτσκοβα 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 33% άριστες), Γιακιμόβκσα 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Σάκκουλα -λ (44% υπ. – 33% άριστες) / Γκρέκα 1, Κορναράκη 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ)
ΕΟΣ (Σολκίδης): Δημητριάδου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Γεροβασιλείου 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ, 21% υπ. – 07% άριστες), Μπούκα 1 (1/21 επ., 26% υπ. – 16% άριστες), Κοκκινίδου, Σταφυλλίδου 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Ελευθεριάδου 8 (7/24 επ., 1 μπλοκ), Ιωαννίδου -λ (61% υπ. – 28% άριστες) / Μητσάνη, Μαλιγκάνη 3 (2/8 επ., 1 άσο, 21% υπ. – 14% άριστες), Άγγου.