«Ερυθρόλευκη» προπόνηση με τους Ίωνες

Με πρώτη σκόρερ την Κύπρια Κωνσταντίνου και καθοριστική την Κοσμά στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μια ακόμη νίκη στο Ρέντη επικρατώντας άνετα 3-0 σετ (25-13, 25-15, 25-23) των Ιώνων. Η ομάδα του Νικολάκη δεν είχε πρόβλημα στα δύο πρώτα σετ ενώ στο τρίτο αντέδρασε όταν η αντίπαλος ομάδα προηγήθηκε με 17-11.

Ο Ολυμπιακός με σερί 6-0, ισοφάρισε 17-17, ωστόσο οι Ίωνες ξέφυγαν και πάλι με 18-21 για να ισοφαρίσει ο Ολυμπιακός 21-2,1 να προηγηθεί 23-21 με δύο άσους της Κοσμά και να φτάσει σε ματς μπολ (24-21). Οι Ίωνες μείωσαν 24-23, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε τον πόντο και τελείωσε τον αγώνα. «Πήραμε εύκολα τα δύο σετ και στο τρίτο υπήρξε χαλάρωση, αλλά είμαι ικανοποιημένος που καταφέραμε να το γυρίσουμε κι αυτό κρατάω. Μπόρεσα να δώσω χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες που θα χρειαστούν για τη συνέχεια», είπε ο Γιάννης Νικολάκης ενώ ο Μάρκος Κωβαίος τόνισε: «Ήταν ένα παιχνίδι προετοιμασίας για μας, αν και όπως εξελίχθηκε το τρίτο σετ θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει κάτι περισσότερο κι αυτό είναι κάτι που με πείραξε. Όπως και να έχει εμείς έχουμε ως στόχο τα επόμενα παιχνίδια κι εκεί θα στρέψουμε την προσοχή μας».

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Λαμπρούση 5 (3/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κωνσταντίνου 13 (9/20 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. – 58% άριστες), Κις 11 (10/27 επ., 1 άσο), Μονζόνι 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (2/3 επ., 2 άσοι), Τένεβα 4 (4/6 επ., 50% υπ. – 33% άριστες), Κονόμι – λ (83% υπ. – 75% άριστες) / Γιώτα 11 (5/8 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Κοσμά 9 (5/16 επ., 4 άσοι, 50% υπ. – 33% άριστες), Τέζα

Ίωνες (Κωβαίος): Μαλουσάρη 2 (0/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σκορδίλη 2 (1/2 επ., 1 άσο), Κομλένοβιτς 12 (9/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 42% άριστες), Κατσαντώνη 5 (3/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μουτζούρη 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Χρήστου 9 (6/18 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 29% άριστες), Μεγαρίτη -λ (38% υπ. – 21% άριστες) / Ντόνα 1, Παπουτσάκη 2 (0/3 επ., 2 μπλοκ)