Διαφορά ποιότητας και ύψους…

Με τους Ρώσους να υπερέχουν σε ποιότητα και …ύψος η Εθνική δεν μπόρεσε να αμφισβητήσει τον αντίπαλό της στο δρόμο για τα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Με τους Ρώσους να υπερέχουν σε ποιότητα και …ύψος η Εθνική δεν μπόρεσε να αμφισβητήσει τον αντίπαλό της στο δρόμο για τα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η «γαλανόλευκη» ολοκλήρωσε την απολύτως θετική διαδρομή της στην ευρωπαϊκή διοργάνωση με ήττα-αποκλεισμό από τους Ρώσους με 3-0 σετ (25-16, 25-15, 25-16). Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκανε την προσπάθεια που μπορούσε να κάνει στo «Drovana Center» στην Λιουμπλιάνα, αλλά δεν έφθανε αφού υπήρχε τεράστια διαφορά τόσο πάνω στο φιλέ (13-1 μπλοκ), στο σέρβις (6-0 οι άσσοι) όσο και στην αποτελεσματικότητα στην επίθεση (67%-32%). Άλλωστε οι πρωταθλητές Ευρώπης θεωρούνται φαβορί για να κρατήσουν τα σκήπτρα και στο Παρίσι. Κέρδος της εμφάνισης της Εθνικής ο 20χρονος κεντρικός Γιώργος Παπαλεξίου ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο τρίτο σετ στο οποίο πήρε 6 πόντους απέναντι στα θηρία της Ρωσίας.

1-0 με σέρβερ Μπούτκο

Στο πρώτο σετ η Εθνική ήταν μέσα μέχρι το 7-6. Στο σημείο εκείνο ο Μπούτκο πήγε στο σερβίς, χάλασε την υποδοχή της ελληνικής ομάδας με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να γράψουν σερί 6-0 και με 13-6 να αποκτήσουν πλεονέκτημα για την κατάκτηση του πρώτου σετ. Η λήξη του σετ βρήκε τους Ρώσους να το κατακτούν σε 24΄ με 25-16 (+9 η διαφορά, η μέγιστη τιμή) με σαφή υπεροχή στην επίθεση (63%-30%), στην υποδοχή (92%-58%) και στο μπλοκ (4-0).

Πρώτο μπλοκ για την Εθνική

Το σκηνικό με την διαφορά των δύο ομάδων στο φιλέ και στην επίθεση δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ. Από το 10-7 και μετά η Ρωσία πάτησε γκάζι και …χάθηκε. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Σαμουέλβο είχε 12-1 μπλοκ στο σετ με την Εθνική να παίρνει το μοναδικό της με τον Πετρέα στο 22-13. Η διαφορά στην επίθεση παρέμεινε σε υψηλά νούμερα (64%-33%). Στα μισά του σετ ο κόουτς Ανδρεόπουλος άλλαξε πασέρ (Στιβαχτής αντί Φιλίποφ), διαγώνιο (Παπαδόπουλος αντί Ζουπάνι) και κεντρικό (Παπαλεξίου αντί Πελεκούδα) θέλοντας να ηρεμήσει την βασική του ομάδα. Το σετ έληξε με 25-15 σε 22΄.

Έλαμψε ο Παπαλεξίου

Το τρίτο σετ ήταν εφιαλτικό στο ξεκίνημά του για την Εθνική. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν 11-3 δείχνοντας τις άγριες διαθέσεις τους για να τελειώσουν νωρίς το σετ και το ματς. Με αυτή τη διαφορά των 9 πόντων τελείωσαν και το σετ (25-16) κατακτώντας με 3-0 το ματς και την πρόκριση. Η Εθνική μπορεί να αποχαιρέτησε με καθαρή ήττα το ευρωπαϊκό ωστόσο κέρδισε τον Παπαλεξίου ο οποίος στο τρίτο σετ πήρε έξι πόντους στο κέντρο κερδίζοντας με την εμφάνισή του τις εντυπώσεις.

Οι πόντοι της Ρωσίας προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 25 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι συνθέσεις:

ΡΩΣΙΑ (Σαμελβούο)
: Βολκόφ 18 (14/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες), Ιακόβλεφ 12 (6/9 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μπούτκο 1 (1 άσσος), Μουσέρσκι 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Μιχαήλοφ 11 (9/13 επ., 2 μπλοκ), Κλιούκα 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 33% άριστες) / Γκολούμπεφ (λ, 56% υπ. – 56% άριστες), Αντρέεφ (λ), Βόλβιτς 2 (2/2 επ.), Σεμίσεφ 3 (3/4 επ., 57% υπ. – 14% άριστες).