Ήθελε αλλά δεν μπορούσε…

Η εθνική ανδρών δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονπελιέ, αφού γνώρισε την ήττα με 3-0 από τη Βουλγαρία.

Επιθυμία και διάθεση υπήρχε. Η προσπάθεια, φιλότιμη, έγινε, αλλά δυστυχώς όσο και να παίζαμε δεν μπορούσαμε να πάρουμε κάτι από αυτή την Βουλγαρία. Η πρεμιέρα της Εθνικής στην επιστροφή της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα συνοδεύτηκε με ήττα από την ανώτερη Βουλγαρία με 3-0 σετ (25-22, 25-16, 25-20). Χωρίς μπλοκ (11-4), πίεση από το σερβίς, μεγάλη διαφορά στην επίθεση (57%-43%) και με τους ακραίους σε χαμηλή πτήση (πήραν μόλις πόντους με 11/32 επιθέσεις) η Εθνική αναπόφευκτα υπέκυψε στην ανωτερότητα του αντιπάλου που μάλλον έπαιξε όσο χρειάστηκε για να πάρει την πρώτη νίκη στον Α΄ όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που φιλοξενείται στην εκπληκτική Arena του Μονπελιέ.

Χωρίς σερβίς και μπλοκ

Στο πρώτο σετ η Εθνική ξεκίνησε στα …κόκκινα με τον Ζουπάνι on fire. Ο διαγώνιος της «γαλανόλευκης» με 3 δικές του επιθέσεις έφθασε την Ενική στο 4-2 για να αυξήσουμε τη διαφορά στους 3, 10-7 με επίθεση του Πρωτοψάλτη. Η Βουλγαρία απειλούσε μόνο με τον Σκρίμοφ και χωρίς να βγάζει ..μάτια μας προσπέρασε με 16-13 (από 13-12) με λάθη του Πελεκούδα και του Ράπτη. Η Εθνική χωρίς πίεση στο σερβίς και με πρόβλημα στην επίθεση (οι ακραίοι πρόσφεραν μόλις 2 πόντους) και στο μπλοκ (0) δεν προβλημάτιζε τους Βούλγαρους με τον Σοκόλοφ να έχει ήδη ζεσταθεί. Οι Βαλκάνιοι έφθασαν στο 24-20 για να κλείσει το σετ με 25-22. Η Βουλγαρία έκανε 10 λάθη (7 η Εθνική), είχε 59% στην επίθεση 43% εμείς) και είχε περισσότερες επιθετικές επιλογές.

Σοκόλοφ και 2-0

Η συνέχεια για την Εθνική δεν ήταν ανάλογη του πρώτου σετ. Με τα προβλήματά της στο μπλοκ να αυξάνονται, οι Βούλγαροι βρέθηκαν να προηγούνται με το …καλημέρα 12-6 με επί μέρους σκορ 7-1 (από 5-5). Η διαφορά για την ομάδα του Πράντι έφθασε μέχρι και τους 9 πόντους (21-12) με τον Ανδρεόπουλο να παίζει με 3 αλλαγές σε σχέση με το ξεκίνημα με Φράγκο (αντί Ράπτη), Παπαδόπουλο (αντί Ζουπάνι) και Παπαλεξίου (αντί Πελεκούδα). Είναι χαρακτηριστικό ότι η Εθνική πήρε το πρώτο της στον αγώνα στο 21-15 με τον Παπαδόπουλο. Το σετ έκλεισε με 25-16 με τους Βούλγαρους να έχουν 8-1 μπλοκ και 65%-43% επίθεση και τον Σοκόλοφ να πηγαίνει από τους 3 πόντους του πρώτου σετ στους 12 ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του. Η Βουλγαρία στο 2ο σετ έπαιξε με 72% στην επίθεση!

Το σετ τελείωσε στο 11-10

Στο τρίτο σετ που έμελλε να είναι και το τελευταίο του αγώνα η Εθνική ήταν στο …κόλπο μέχρι το 11-10 με τον Φιλίποφ να επιστρατεύει τους κεντρικούς του Πελεκούδα (κυρίως) και Πετρέα. Οι Βούλγαροι πάτησαν γκάζι και ανέβασαν τη διαφορά στους 6 (17-11) με τον τεράστιο Σοκόλοφ να περνάει όπως θέλει τη μπάλα. Η διαφορά δεν έπεσε με τους Βαλκάνιους να τελειώνουν το σετ με 25-20 και το ματς με 3-0.

Τα σετ: 25-22, 25-16, 25-20

Οι πόντοι της Βουλγαρίας προήλθαν από 4 άσους, 38 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων  και της Ελλάδας προήλθαν από 3 άσους, 35 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Πράντι): Ατανάσοφ 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 40% άριστες), Γκότσεφ 10 (5/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σκρίμοφ 10 (10/18 επ., 44% υπ. – 11% άριστες), Σεγκάνοφ 1 (1 μπλοκ), Γιοσίφοφ 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Σοκόλοφ 17 (11/22 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Σαλπάροφ (λ, 62% υπ. – 54% άριστες), Πετρόφ (67% υπ. – 67% άριστες).

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 8 (8/18 επ.), Φιλίποφ 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Πετρέας 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράπτης 4 (4/11 επ., 43% υπ. – 29% άριστες), Πελεκούδας 6 (6/14 επ.), Πρωτοψάλτης 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 28% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 80% υπ. – 53% άριστες), Παπαδόπουλος 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Φράγκος 3 (3/6 επ., 67% υπ. – 50% άριστες), Παπαλεξίου.

Ο επόμενος αγώνας του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος είναι την Παρασκευή (13/9, 21:45) με αντίπαλο την πανίσχυρη Ιταλία.