Δεν χάνει ο Ολυμπιακός…

Μια ακόμη νίκη, 19η στη σειρά, πρόσθεσε στο βαθμολογικό του σακούλι ο Ολυμπιακός.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς επικράτησε 3-0 σετ (25-11, 25-23, 25-19) του Μαρκόπουλου στα Μεσόγεια και πλέον με νίκη την επόμενη αγωνιστική στο «Μελίνα Μερκούρη» κόντρα στην Ηλιούπολη κατακτά και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Το ματς κράτησε 66 λεπτά με τον νταμπλούχο να είναι καλύτερος κυρίως στο μπλοκ (9-2) και στην επίθεση (54%-30%) απέναντι στο Μαρκόπουλο που πάλεψε το δεύτερο σετ.

Πρώτη σκόρερ του ματς ήταν η Αμερικανίδα Χουντ του Ολυμπιακού η οποία είχε 16 πόντους (3 άσσους), 14 πρόσθεσε για τον Ολυμπιακό η Γερμανίδα Έντμοντς (14/19 επιθέσεις) και 11 είχε η Ζακχαίου (3 άσσους, 3 μπλοκ). Μοναδική διψήφια για το Μαρκόπουλο ήταν η Λιουτίκοβα με 14 πόντους. Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 6 άσσους, 27 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Μανθάτης): Δικαιούλια 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Κνέζεβιτς 1 (1 άσσος), Ρόσας 6 (4/18 επ., 2 άσσοι, 33% υπ. – 0% άριστες), Τσιτσιγιάννη 4 (4/26 επ.), Διάλλα 7 (3/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Λιουτίκοβα 14 (14/28 επ., 39% υπ. – 19% άριστες) / Κόττα (λ, 69% υπ. – 38% άριστες), Χατζηγρηγορίου, Παπαδοπούλου 1 (1/1 επ.), Μπόκη.