Χαμένη ευκαιρία για Αρβανίτη-Καραγκούνη

Στον …πόντο έχασαν Αρβανίτη και Καραγκούνη την ευκαιρία να κάνουν τη μεγάλη νίκη πρόκρισης στην επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Μόσχα.

Η «γαλανόλευκη» ομάδα ηττήθηκε από τις Ιταλίδες Μενεγκάτι/Όρσι με 2-1 σετ (13-21, 23-21, 15-13) και πλέον στρέφει την προσοχή της στον αυριανό αγώνα με τις Κλόντα-Τσεϊνόβα από την Πολωνία οι οποίες πέτυχαν νίκη επί των Γαλλίδων Πλασέ-Ρισάρ.

Βίκυ και Πένυ πήραν άνετα το πρώτο σετ και παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω με 16-14 στο δεύτερο, το γύρισαν, προηγήθηκαν 18-16 και είχαν σετ-ματς μπολ στο 21-20.

Οι Ιταλίδες το πήραν με 23-21 και στο τρίτο έγινε πάλι μάχη πόντο με πόντο. Η Εθνική προηγήθηκε 12-10 αλλά η Ιταλία με 3 συνεχόμενους πόντους πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 13-12 για να πάρει το σετ με 15-13 και το ματς με 2-1.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Τρίτη 6 Αυγούστου

Κλόντα/Τσεϊνόβα (Πολωνία) – Πλασέ/Ρισάρ (Γαλλία) 2-1 (23-21, 17-21, 19-17)

Μενεγκάτι/Όρσι (Ιταλία) – Αρβανίτη/Καραγκούνη (Ελλάδα) 2-1 (13-21, 23-21, 15-13)