Δεύτερος στα 50μ. ελεύθερο με φετινό ρεκόρ ο Γκολομέεβ

Την καλύτερη φετινή του επίδοση στα 50μ. ελεύθερο πέτυχε ο Κριστιάν Γκλομέεβ, στο πρώτο μίτινγκ της σειράς "Mare Nostrum", που ολοκληρώθηκε σήμερα (9/6) στο Μονακό.

Την καλύτερη φετινή του επίδοση στα 50μ. ελεύθερο πέτυχε ο Κριστιάν Γκλομέεβ, στο πρώτο μίτινγκ της σειράς “Mare Nostrum”, που ολοκληρώθηκε σήμερα (9/6) στο Μονακό.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κολύμπησε στον τελικό του αγωνίσματος με αντίπαλο τον Βραζιλιάνο Μπρούνο Φράτους και τερμάτισε σε 21.54, επίδοση που τον φέρνει στην τέταρτη θέση της φετινής κατάταξης στον κόσμο. Ο Φράτους ήταν νικητής με την κορυφαία φετινή επίδοση στον κόσμο, 21.31, αλλά ο «ασημένιος» πρωταθλητής Ευρώπης δείχνει ότι βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο για να διεκδικήσει ένα μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Νότιας Κορέας, τον επόμενο μήνα. Ο Γκολομέεβ είχε περάσει ως δεύτερος από τους ημιτελικούς με 21.85, πίσω από τον Φράτους (21.56) και μπροστά από τον Φινλανδό Άρι Πέκα Λιουκόνεν και τον Ιάπωνα Σίνρι Σιούρα (αμφότεροι έκαναν 22.07).

Στα 50μ. ύπτιο, ο Απόστολος Χρήστου δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό, καθώς τερμάτισε τέταρτος στον ημιτελικό με 25.37. Ο Αμερικανός Μάικλ Άντριου αναδείχθηκε νικητής με 24.45, πετυχαίνοντας τη δεύτερη καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο. Ο Χρήστου συμμετείχε το πρωί και στα προκριματικά των 200μ. ύπτιο, όπου κατετάγη ένατος με 2:05.01 και στη συνέχεια αποσύρθηκε από τον «μικρό» τελικό.

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε στα 200μ. μικτή ατομική η Νικόλ Παυλοπούλου, η οποία κατάφερε να κάνει δύο αρκετά γρήγορες κούρσες. Στον προκριματικό κολύμπησε σε 2:17.08 και πήρε την τέταρτη θέση, ενώ στον τελικό τερμάτισε έβδομη, βελτιώνοντας όμως το χρόνο της σε 2:16.91. Η 18χρονη αθλήτρια του Ωκεανού πιθανότατα θα συμπεριληφθεί από την ΚΟΕ στην αποστολή για το Παγκόσμιο της Γκουανγκζού, παρότι δεν έπιασε το υψηλό όριο της FINA.

Ο Ανδρέας Βαζαίος, που μόλις πριν λίγες ημέρες επέστρεψε από τις ΗΠΑ, βρίσκεται ακόμη μακριά από τον καλό του εαυτό, κάτι που επιβεβαίωσε και στις δύο σημερινές του κούρσες, όπου κατετάγη 17ος στα 100μ. πεταλούδα με 54.99 και 26ος στα 200μ. ελεύθερο με 1:53.76. Ο πρωταθλητής Ευρώπης του 2016 στα 200μ. μικτή, μαζί με τους Γκολομέεβ και Χρήστου, θα συνεχίσουν τους αγώνες τους στο δεύτερο μίτινγκ της σειράς “Mare Nostrum”, που θα γίνει στις 11 και 12 Ιουνίου στο Κανέτ-Αν-Ρουσιγιόν της Γαλλίας.