Όγδοος ο Δρυμωνάκος στα 400 μέτρα μικτής ατομικής

Ο Έλληνας πρωταθλητής, με επίδοση 4'12''15 έφτασε μέχρι την 8η θέση στον τελικό των 400 μέτρων μικτής ατομικής, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης σε 25αρα πισίνα.
Δημοσίευση: 26/11/2010 - 17:46

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος Νταβίντ Βεράστο που είχε ξεχωρίσει από τις προηγούμενες φάσεις του αγωνίσματος (4'03''06), το ασημένιο ο Γερμανός Γιάνικ Λέμπερζ με 4'05''08 και το χάλκινο ο Ιταλός Φεντερίκο Τουρίνι με 4'05''24.

Αναλυτικότερα όλα τα αγωνίσματα της δεύτερης ημέρας:

ΑΝΔΡΕΣ
100μ. πεταλούδα
1. Στέφεν Ντέιμπλερ (Γερμανία)           49.95
2. Τζόερι Φερλίντεν (Ολλανδία)           50.52
3. Πέτερ Μάνκοτς (Σλοβενία)              50.92

100μ. πρόσθιο
1. Φάμπιο Σκοτσόλι (Ιταλία)              57.78
2. Χέντρικ Φελντβέιρ (Γερμανία)          58.09
3. Ρόμπιν Φαν Αγκελε (Ολλανδία)          58.68

50μ. ύπτιο
1. Στάνισλαβ Ντόνετς (Ρωσία)             22.74
2. Βιτάλι Μπορίσοφ (Ρωσία)               23.72
3. Νικ Ντριέμπεργκεν (Ολλανδία)          23.73

400μ. Μικτής ατομική
1. Νταβίντ Βεράστο (Ουγγαρία)            4:03.06
2. Γιάνικ Λέμπερζ (Γερμανία)             4:05.08
3. Φεντερίκο Τουρίνι (Ιταλία)            4:05.24

8. Γιάννης Δρυμωνάκος (ΕΛΛΑΔΑ)           4:12.15

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
100μ. ελεύθερο
1. Ρανόμι Κρομοβίντζοζο (Ολλανδία)       51.44
2. Φέμκε Χέεμσκερκ (Ολλανδία)            52.02
3. Μπρίτα Στέφεν (Γερμανία)              52.92

800μ. ελεύθερο
1. Φεντερίκα Πελεγκρίνι (Ιταλία)         8:15.20
2. Μπογκλάρκα Κάπας (Ουγγαρία)           8:18.56
3. Γκρέιν Μέρφι (Ιρλανδία)               8:19.45

50μ. πεταλούδα
1. Ινγκε Ντέκερ (Ολλανδία)               25.38
2. Χινκέλιεν Σρέουντερ (Ολλανδία)        25.49
3. Τρίιν Αλγιαντ (Εσθονία)               25.90

200μ. πρόσθιο
1. Αναστασία Τσάουν (Ρωσία)              2:22.68
2. Τάνια Σμιντ (Σλοβενία)                2:22.88
3. Κιάρα Μπογκιάτο (Ιταλία)              2:24.52

100μ. ύπτιο
1. Νταρίνα Ζέβινα (Ουκρανία)             57.57
2. Σάρον Φαν Ρούβεντααλ (Ολλανδία)       57.91
3. Ντουάνε Ντα Ρότσα Μάρκε (Ισπανία)     58.37

4Χ50μ. ελεύθερο
1. Ολλανδία (Ινγκε Ντέκερ, Φέμκε Χέεμσκερκ, Χινκέλιεν Σρέουντερ, Ρανόμι Κρομοβίντζοζο)      1:34.34
2. Γερμανία (Ντοροθέα Μπραντ, Μπρίτα Στέφεν, Λίζα Βίτινγκ, Ντανιέλα Σκρέιμπερ)      1:36.83
3. Φινλανδία (Μαρλένε Νιέμι, Εμίλια Πικαράινεν, Λότα Νεβαλάινεν, Χάνα Μαρία Σέπαλα)       1:39.02