3-0 οι Κινγκς με σούπερ Κουίκ!

Οι Λος Άντζελες Κινγκς, μετά τις δύο νίκες εντός έδρας στους τελικούς του Στάνλεϊ Καπ για την National Hockey League των ΗΠΑ, «έσπασαν» και την έδρα των Ρέιντζερς επικρατώντας με 3-0 στον τρίτο τελικό.

Έτσι έκαναν το 3-0 στη σειρά με τη Νέα Υόρκη κι απέχουν μία νίκη από τον τίτλο, την οποία θα έχουν την ευκαιρία να κυνηγήσουν τα ξημερώματα της Πέμπτης (12/6) στο «Madison Square Garden». Για ένα ακόμη παιχνίδι πρωταγωνιστής των «βασιλιάδων» ήταν ο βασικός τους γκολτέντερ Τζόναθαν Κουίκ που πραγματοποίησε 32 αποκρούσεις.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς πιο επιθετικοί, για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι, αλλά το ρεύμα και το momentum του Λος Άντζελες δεν παίζεται. Ο Κουίκ έπιασε απίθανο κοντινό σουτ του Ζουκαρέλο στο πρώτο 20λεπτο, διώχνοντας με το μπαστούνι επάνω στη γραμμή, κατάφερε να φτάσει σε «μηδέν παθητικό» ενώ έμεινε άτρωτος και στο τετ-α-τετ των Ρέιντζερς στα επτά δευτερόλεπτα έναρξης της δεύτερης περιόδου.

Το 1-0 έκανε ο Τζεφ Κάρτερ στο 19.59 της πρώτης περιόδου με wrist shot, ο Τζέικ Μάτσιν στο 4.17 της δεύτερης έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους Κινγκς με snap shot σε power play γκολ, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε, πάλι με snap shot, ο Μάικ Ρίτσαρντς στο 17.14 του δεύτερου 20λεπτου.